Słownik psychologiczny
Znaleziono:
232
Page 7 of 12
N
- narkomania
- zobacz: uzależnienie od narkotyków
- narkotyki
- Związki chemiczne powodujące osłupienie, śpiączkę lub niewrażliwość na ból. w farmakologii mianem narkotyków określa się środki, którw mają własności uspokajające lub uśmierzające ból. Z tego względu termin ten odnosi się przede wszystkim do…
- nawrót
- Wznowa objawów mechanizmu uzależnienia, której często towarzyszy powrót do picia lub używania innych substancji psychoaktywnych. Następuje po okresie abstynencji. Leksykon terminów. Alkohol i narkotyki (1997). Warszawa: Instytut Psychiatrii i…
- nerwice
- Klasyfikacja nerwic dokonana w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych - ICD-10 obejmuje takie zaburzenia, jak: * zaburzenia lękowe w postaci fobii i inne zaburzenia lękowe: główne objawy tych zaburzeń stanowią…
- neuroadaptacja
- Zmiany neuronalne związane zarówno zarówno tolerancją, jak i zespołem abstynencyjnym. Możliwe jest rozwinięcie się neuroadaptacji u człowieka bez towarzyszących jej poznawczych poznawczych behawioralnych objawów uzależnienia. Na przykład, chorzy po…
- neuropatia obwodowa
- Schorzenie i zaburzenie funkcji nerwów obwodowych. Może się objawiać drętwieniem kończyn, parastezjami („kłucie i mrowienie”), osłabieniem kończyn lub utratą masy mięśniowej i zanikiem głębokich odruchów ścięgnistych. Neuropatii obwodowej mogą…
- neuroprzekaźnik
- każda z substancji służących jako środek komunikacji przez szczeliny synaptyczne; między kolbkami końcowymi jednego neuronu a błoną komórki odbiorczej, po drugiej stronie synapsy. Działanie neuroprzekaźnika polega na wywołaniu krótkiej zmiany…
- nieśmiałość
- „świadomość własnej niezdolności do podjęcia działań o charakterze społecznym (które pragnie się podjąć i których sposób wykonania jest nam znany); subiektywny stan zależny od tego, w jaki sposób dana osoba określa występujący u siebie zbiór…
- nikotyna
- Alkaloid będący głównym składnikiem psychoaktywnym tytoniu. Jest to substancja zarówno stymulująca, zwiększająca poziom aktywności neuronów, jak i środek relaksacyjny. Nikotyna może poprawiać zdolność koncentracji uwagi, obniżać poziom lęku i…
- nikotynizm
- Zespół uzależnienia od tytoniu. Odnosi się do stanu silnego uzależnienia od nikotyny, w rezultacie, którego występuje zespół abstynencyjny w przypadku jej odstawienia. zobacz również: nikotyna
- NLP
- Neuro-Lingwistyczne Programowanie (NLP) - kierunek terapeutyczny stworzony przez Richarda Bandlera i Johna Grindera pod koniec lat 70-tych XX wieku w USA. Początkowo celem jego twórców było "rozszyfrowanie" tajemnicy skuteczności czołowych…
O
- obowiązek leczenia odwykowego
- Podstawą prawną funkcjonowania instytucji prawnej zobowiązania do leczenia odwykowego są zapisy artykułów 0d §24 do §38 ustawy z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Instytucje zaangażowane w…
- ogólny zespół adaptacyjny
- Ogólny zespół adaptacyjny (General Adaptation Syndrome - GAS) to wzorzec reakcji na stres, który stanowi pierwszą linię obrony organizmu przed potencjalnie szkodliwymi czynnikami. Występuje, gdy organizm styka się z każdym stresorem. Selye podzielił…
- omamy
- zobacz: halucynacje
- opiaty
- Alkaloidy otrzymywane z maku lekarskiego o działaniu przeciwbólowym i euforyzującym, a wyższych dawkach powodującym osłupienie, śpiączkę i niewydolność oddechową. Do opiatów zalicza się morfinę, kodeinę czy półsyntetyczną heroinę Termin opiaty nie…
- opioidy
- Termin ogólny obejmujący zarówno alkaloidy otrzymywane z maku lekarskiego: opiaty, jak i ich syntetyczne analogi: leki o działaniu zbliżonym do morfiny, a także związki syntetyzowane w organizmie: opioidy endogenne. Związki te mają właściwości…
- opioidy endogenne
- Grupa naturalnie występujących opiatopodobnych peptydów produkowanych przez mózg lub przysadkę. Występują w co najmniej dwóch podstawowych grupach: enkefalin i endorfin. Mogą oddziaływać na receptory opiatowe, modulując w ten sposób odczuwanie bólu.…
- osobowość
- Osobowość jest terminem niezwykle trudnym do zdefiniowania, a podejście do osobowości różni się w zależności od stanowiska teoretycznego. Ogólnie można powiedzieć, że osobowość to charakterystyczny, względnie stały sposób reagowania jednostki na…
- otępienie alkoholowe
- Postępujące lub przewlekłe zaburzenie współwystępujące z uzależnieniem od alkoholu, często pojawia się w 6. dekadzie życia. Oprócz działania samego alkoholu na rozwój tego zespołu wpływają także: urazy głowy, niedobory pokarmowe, następstwa…
P
- padaczka
- zobacz: epilepsja