Portal psychologiczny: Instytut Psychologii Zdrowia

Studium Pomocy Psychologicznej dla Par

Celem Studium jest profesjonalne przygotowanie do pracy z parami - rozwijanie umiejętności i wiedzy niezbędnych w pracy z parami, praca własna dotycząca doświadczeń z byciem w związku (własne zasoby i ograniczenia), metody i techniki pracy, poznanie kluczowych obszarów związanych z pracą z parami.

Jest to program systematycznego szkolenia dla osób zajmujących się udzielaniem pomocy psychologicznej dla par lub chcących poszerzyć wiedzę w tym zakresie.

Przy przyjęciu na szkolenie pierwszeństwo mają osoby po kierunkach takich jak psychologia, pedagogika, resocjalizacja, socjologia.

Program

Poznawanie uniwersalnej metodyki pomocy dla par

 • Zmiana sposobów myślenia utrudniających wzajemne kontakty i poszukiwanie rozwiązań
 • Rozpoznawanie form komunikowania utrudniających wzajemne kontakty i rozwijanie umiejętności konstruktywnej komunikacji
 • Rozpoznawanie zachowań utrudniających wzajemne kontakty i wprowadzanie zachowań wspierających
 • Rozpoznawanie obecności pozytywnych uczuć i wzajemnych pragnień oraz wygaszanie śladów minionych doświadczeń utrudniających wzajemne kontakty
 • Rozwijanie umiejętności rozwiązywania wspólnych problemów i konfliktów

Ważne tematy i procedury – rozwijanie i umacnianie zasobów

 • Rozumienie partnera i siebie
 • Rozwijanie intymności i opieki, ochrona i umacnianie więzi
 • Radzenie sobie z indywidualnymi różnicami

Ważne tematy i procedury – rozwiązywanie specyficznych problemów

 • Wpływ rodziny pochodzenia na relacje małżeńskie i przestrzeń życiową w dorosłym życiu – kierunki i obszar oddziaływań (genogram)
 • Rozczarowanie związkiem, obwinianie jako problem w relacji partnerskiej
 • Gniewny związek, agresywne zachowania, przemoc – strategie pracy
 • Zazdrość – mechanizm adaptacyjny czy choroba
 • Zdrada i co dalej? – praca ze zdradą
 • Konflikty rodzicielstwa – praca z parą doświadczającą konfliktu w pełnieniu ról rodzicielskich
 • Rozstanie i rozwód – jak przeżyć rozstanie, odzyskać równowagę emocjonalną i co zrobić, by na nowo zapanować nad własnym życiem – praca z parą

Organizacja

Szkolenie w Studium Pomocy Psychologicznej dla Par I obejmuje 8 sesji (seminaria, warsztaty, wykłady). Zajęcia odbywają się w piątki od 14.00 do niedzieli do 13.30 raz w miesiącu.

Dwie pierwsze sesje poświęcone są pracy własnej i nabywaniu podstawowych umiejętności, poznawaniu uniwersalnej metodyki pracy z parami. Kolejne 6 sesji przeznaczonych jest na zajęcia związane z poznawaniem specyficznych problemów występujących w parach oraz procedur i strategii pracy z parami.

Dla osób, które ukończyły roczne SPPdP I, istnieje możliwość szkolenia zaawansowanego (II stopień), obejmującego zajęcia o charakterze superwizyjnym oraz superwizję pracy własnej, połączone z certyfikacją i uzyskaniem rekomendacji IPZ PTP. Poziom II jest realizowany przy minimum 15 osobach, które się na ten poziom zgłoszą. Przeważnie co drugi rok.

Zajęcia SPPdP Poziom I odbędą się w Warszawie, w Fundacji ETOH, ul. Mszczonowska 6.

Zajęcia stacjonarne będą możliwe wtedy, gdy pozwoli na to sytuacja pandemiczna w kraju. Mamy możliwość prowadzenia zajęć online.

Informacje o kosztach zakwaterowania w ośrodku ETOH można znaleźć na stronie www.etoh.edu.pl lub pod numerami telefonu: (22) 836 80 80, (22) 439 03 10, (22) 439 91 38.

Cena całego szkolenia za I Poziom w roku 2021 to 4 4OO zł (8 sesji x 550 zł), obejmuje zajęcia dydaktyczne i materiały szkoleniowe.

Istnieje możliwość dokonania opłaty w ratach: przedpłata – 400 zł oraz po 1000 zł przed 2, 3, 5 i 7 sesją.

Dokonanie przedpłaty 400 zl najpóźniej do 20.08.21 jest warunkiem udziału w szkoleniu.

Opieka merytoryczna i koordynacja - Dorota Brewińska.

Zgłoszenia można dokonać poprzez wypełnienie formularza i wysłanie go na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Dodatkowe informacje w sekretariacie IPZ PTP, tel.: 22 863 87 38.

Zapraszamy.

logo-z-napisem-białe