Portal psychologiczny: Instytut Psychologii Zdrowia

Studium Pomocy Psychologicznej dla Par

Szkolenie Studium Pomocy Psychologicznej dla Par realizowane jest od 2013 roku. Przez te lata nasz Zespół specjalistów realizował oraz doskonalił program w oparciu o wiedzę, szkolenia, doświadczenia w pracy własnej z parami. Również nasi uczestnicy szkolenia inspirowali nas do rozwoju, wskazując na obszary dla nich istotne do pracy z parami.

Główną część Zespołu stanowią prowadzący, którzy są doświadczonymi specjalistami; są to psycholodzy, certyfikowani psychoterapeuci i superwizorzy psychoterapii w podejściu integracyjnym. Tworzą i doskonalą program od początku Studium.

Celem Studium jest profesjonalne przygotowanie do pracy z parami - rozwijanie umiejętności i wiedzy niezbędnych w pracy z parami, praca własna dotycząca doświadczeń z byciem w związku (własne zasoby i ograniczenia), metody i techniki pracy, poznanie kluczowych obszarów związanych z pracą z parami.

Jest to program systematycznego szkolenia dla osób zajmujących się udzielaniem pomocy psychologicznej dla par lub chcących poszerzyć wiedzę w tym zakresie.

Przy przyjęciu na szkolenie pierwszeństwo mają osoby po studiach psychologicznych oraz osoby w trakcie lub po ukończeniu paroletnich szkoleń psychoterapeutycznych. Zapraszamy również osoby, które ukończyły pedagogikę, resocjalizację, socjologię.

TERMINY XIX EDYCJI SPPdP G W 2024:

 1. 8-10 marca
 2. 19-21 kwietnia
 3. 17-19 maja
 4. 7-9 czerwca
 5. 13-15 września
 6. 11-13 października
 7. 15–17 listopada
 8. 6–8 grudnia

TERMINY XVIII EDYCJI SPPdP F W 2023:

 1. 26-28.05.23
 2. 23-25.06.23
 3. 8-10.09.23
 4. 20-22.10.23
 5. 10-12.11.23
 6. 1-3.12.23
 7. 19-21.01.24
 8. 9-11.02.24

Program

Poznawanie uniwersalnej metodyki pomocy dla par

 • Zmiana sposobów myślenia utrudniających wzajemne kontakty i poszukiwanie rozwiązań
 • Rozpoznawanie form komunikowania utrudniających wzajemne kontakty i rozwijanie umiejętności konstruktywnej komunikacji
 • Rozpoznawanie zachowań utrudniających wzajemne kontakty i wprowadzanie zachowań wspierających
 • Rozpoznawanie obecności pozytywnych uczuć i wzajemnych pragnień oraz wygaszanie śladów minionych doświadczeń utrudniających wzajemne kontakty
 • Rozwijanie umiejętności rozwiązywania wspólnych problemów i konfliktów
 • Budowanie więzi

Ważne tematy i procedury – rozwijanie i umacnianie zasobów

 • Rozumienie partnera i siebie
 • Rozwijanie intymności i opieki, ochrona i umacnianie więzi
 • Radzenie sobie z indywidualnymi różnicami

Ważne tematy i procedury – rozwiązywanie specyficznych problemów

 • Wpływ rodziny pochodzenia na relacje małżeńskie i przestrzeń życiową w dorosłym życiu – kierunki i obszar oddziaływań (genogram)
 • Kryzys w związku
 • Rozczarowanie związkiem, obwinianie jako problem w relacji partnerskiej
 • Gniewny związek, agresywne zachowania, przemoc – strategie pracy
 • Zazdrość – mechanizm adaptacyjny czy choroba
 • Zdrada i co dalej? – praca ze zdradą
 • Konflikty rodzicielstwa – praca z parą doświadczającą konfliktu w pełnieniu ról rodzicielskich
 • Przemoc w związku
 • Rozstanie i rozwód – jak przeżyć rozstanie, odzyskać równowagę emocjonalną i co zrobić, by na nowo zapanować nad własnym życiem – praca z parą

Organizacja

Szkolenie w Studium Pomocy Psychologicznej dla Par I obejmuje 8 sesji (seminaria, warsztaty, wykłady). Zajęcia odbywają się w piątki od 14.00 do niedzieli do 13.30 raz w miesiącu.

Dwie pierwsze sesje w większości poświęcone są pracy własnej i nabywaniu podstawowych umiejętności, poznawaniu uniwersalnej metodyki pracy z parami. Kolejne 6 sesji przeznaczonych jest na zajęcia związane z poznawaniem specyficznych problemów występujących w parach oraz procedur i strategii pracy z parami.

Dla osób, które ukończyły roczne SPPdP I, istnieje możliwość szkolenia zaawansowanego (II stopień), obejmującego zajęcia o charakterze superwizyjnym oraz superwizję pracy własnej, połączone z certyfikacją i uzyskaniem rekomendacji IPZ PTP. Poziom II jest realizowany przy minimum 16 osobach, które się na ten poziom zgłoszą. Przeważnie co drugi rok.

Miejsce szkolenia: Niebieska Linia Warszawa ul. Widok 24 (II piętro). Jest to centrum Warszawy, doskonałe połączenia komunikacją miejską, brak miejsc do parkowania samochodu.

W szczególnych okolicznościach – Instytut zastrzega sobie możliwość przeprowadzenia niektórych sesji online.

Cena całego szkolenia za SPPdP I G 2024 to 6 000 zł (8 sesji x 750 zł), obejmuje zajęcia dydaktyczne i materiały szkoleniowe.

Opłata za szkolenie nie obejmuje noclegów i wyżywienia (we własnym zakresie uczestników). Można dokonać opłaty w ratach: przedpłata – 600 zł oraz po 1 400 zł przed 2, 3, 5 i 7 sesją.

Opieka merytoryczna i koordynacja - Dorota Brewińska.

Sprawy organizacyjne
Sekretariat: Magdalena Reyman < Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. >, 22 863 87 38 w.122.
Księgowość: Jolanta Wywrocka, 22 863 87 38 w.120, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Zgłoszenia można dokonać poprzez wypełnienie formularza i wysłanie go na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Zapraszamy.

logo-z-napisem-białe