Portal psychologiczny: Instytut Psychologii Zdrowia

Studium Pomocy Psychologicznej dla Par

Szkolenie Studium Pomocy Psychologicznej dla Par realizowane jest od 2013 roku. Przez te lata nasz Zespół specjalistów realizował oraz doskonalił program w oparciu o wiedzę, szkolenia, doświadczenia w pracy własnej z parami. Również nasi uczestnicy szkolenia inspirowali nas do rozwoju, wskazując na obszary dla nich istotne do pracy z parami.

Główną część Zespołu stanowią prowadzący, którzy są doświadczonymi specjalistami; są to psycholodzy, certyfikowani psychoterapeuci i superwizorzy psychoterapii w podejściu integracyjnym. Tworzą i doskonalą program od początku Studium.

Celem Studium jest profesjonalne przygotowanie do pracy z parami - rozwijanie umiejętności i wiedzy niezbędnych w pracy z parami, praca własna dotycząca doświadczeń z byciem w związku (własne zasoby i ograniczenia), metody i techniki pracy, poznanie kluczowych obszarów związanych z pracą z parami.

Jest to program systematycznego szkolenia dla osób zajmujących się udzielaniem pomocy psychologicznej dla par lub chcących poszerzyć wiedzę w tym zakresie.

Przy przyjęciu na szkolenie pierwszeństwo mają osoby po studiach psychologicznych oraz osoby w trakcie lub po ukończeniu paroletnich szkoleń psychoterapeutycznych. Zapraszamy również osoby, które ukończyły pedagogikę, resocjalizację, socjologię.

TERMINY XX EDYCJI SPPdP H W 2025:

  1. 3-5.01.2025
  2. 14-16.02.2025
  3. 28-30.03.2025
  4. 4-6.04.2025
  5. 9-11.05.2025
  6. 6-8.06.2025
  7. 19-21.09.2025
  8. 10-12.10.2025

Program

Poznawanie uniwersalnej metodyki pomocy dla par

  • Zmiana sposobów myślenia utrudniających wzajemne kontakty i poszukiwanie rozwiązań
  • Rozpoznawanie form komunikowania utrudniających wzajemne kontakty i rozwijanie umiejętności konstruktywnej komunikacji
  • Rozpoznawanie zachowań utrudniających wzajemne kontakty i wprowadzanie zachowań wspierających
  • Rozpoznawanie obecności pozytywnych uczuć i wzajemnych pragnień oraz wygaszanie śladów minionych doświadczeń utrudniających wzajemne kontakty
  • Rozwijanie umiejętności rozwiązywania wspólnych problemów i konfliktów
  • Budowanie więzi

Ważne tematy i procedury – rozwijanie i umacnianie zasobów

  • Rozumienie partnera i siebie
  • Rozwijanie intymności i opieki, ochrona i umacnianie więzi
  • Radzenie sobie z indywidualnymi różnicami

Ważne tematy i procedury – rozwiązywanie specyficznych problemów

  • Wpływ rodziny pochodzenia na relacje małżeńskie i przestrzeń życiową w dorosłym życiu – kierunki i obszar oddziaływań (genogram)
  • Kryzys w związku
  • Rozczarowanie związkiem, obwinianie jako problem w relacji partnerskiej
  • Gniewny związek, agresywne zachowania, przemoc – strategie pracy
  • Zazdrość – mechanizm adaptacyjny czy choroba
  • Zdrada i co dalej? – praca ze zdradą
  • Konflikty rodzicielstwa – praca z parą doświadczającą konfliktu w pełnieniu ról rodzicielskich
  • Przemoc w związku
  • Rozstanie i rozwód – jak przeżyć rozstanie, odzyskać równowagę emocjonalną i co zrobić, by na nowo zapanować nad własnym życiem – praca z parą

Organizacja

Szkolenie w Studium Pomocy Psychologicznej dla Par I obejmuje 8 sesji (seminaria, warsztaty, wykłady). Zajęcia odbywają się w piątki od 14.00 do niedzieli do 13.30 raz w miesiącu.

Dwie pierwsze sesje w większości poświęcone są pracy własnej i nabywaniu podstawowych umiejętności, poznawaniu uniwersalnej metodyki pracy z parami. Kolejne 6 sesji przeznaczonych jest na zajęcia związane z poznawaniem specyficznych problemów występujących w parach oraz procedur i strategii pracy z parami.

Dla osób, które ukończyły roczne SPPdP I, istnieje możliwość szkolenia zaawansowanego (II stopień), obejmującego zajęcia o charakterze superwizyjnym oraz superwizję pracy własnej, połączone z certyfikacją i uzyskaniem rekomendacji IPZ PTP. Poziom II jest realizowany przy minimum 16 osobach, które się na ten poziom zgłoszą. Przeważnie co drugi rok.

Miejsce szkolenia: Niebieska Linia Warszawa ul. Widok 24 (II piętro). Jest to centrum Warszawy, doskonałe połączenia komunikacją miejską, brak miejsc do parkowania samochodu.

Instytut zastrzega sobie możliwość przeprowadzenia niektórych sesji online.

Cena całego szkolenia za SPPdP I H 2025 to 6 000 zł (8 sesji x 750 zł), obejmuje zajęcia dydaktyczne i materiały szkoleniowe.

Opłata za szkolenie nie obejmuje noclegów i wyżywienia (we własnym zakresie uczestników). Można dokonać opłaty w ratach: przedpłata – 600 zł oraz po 1 400 zł przed 2, 3, 5 i 7 sesją.

Opieka merytoryczna i koordynacja - Dorota Brewińska.

Sprawy organizacyjne
Sekretariat: Małgorzata Gryga, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , 22 863 87 38 w.122.
Księgowość: Jolanta Wywrocka, 22 863 87 38 w.120, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Zgłoszenia można dokonać poprzez wypełnienie formularza i wysłanie go na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Zapraszamy.

logo-z-napisem-białe