Portal psychologiczny: Instytut Psychologii Zdrowia

kanabinole

Ogólny termin używany dla określenia kilku rodzajów substancji psychoaktywnych, przygotowywanych z konopi indyjskich. Zalicza się do nich marihuana, haszysz oraz olej haszyszowy.

Kanabinole zawierają co najmniej 60 kanabinoidów, z których najaktywniejszym jest czterohydrokannabinol (THC). THC i jego metabolity są wykrywalne w moczu nawet kilka tygodniu po użyciu marihuany.

Intoksykacja kanabinolami wywołuje poczucie euforii, lekkości, rozweselenia i relaks. Halucynogenne działanie THC polega na odczuwaniu ogólnego stanu dobrego samopoczucia oraz wyostrzenia doznań zmysłowych, szczególmie wzrokowych i słuchowych. Mogą się pojawiać halucynacje wzrokowe i słuchowe. Używanie kanabinoli upośledza zdolność kierowania pojazdem i inne złożone zadania, powoduje upośledzenie pamięci świeżej, koncentracji uwagi, czsu reakcji, zdolności uczenia się, koordynacji ruchowej, wyczucia odległości, poczucia czasu i postrzegania bodźców.

Ostre zatrucie kanabinolami może wywoływać objawy psychotyczne: poczucie zmiany otoczenia, własnej osoby, schematu własnego ciałą (np. wrażenia wydłużenia kończyn). Mogą się pojawić urojenia.

Przy długotrwałym używaniu wzrasta tolerancja na kanabinole i pojawia się uzależnienie. Objawy głodu wskazują na uzależnienie fizyczne, chociaż nie są tak gwałtowne jak w przypadku opiatów ze względu na powolne eliminowanie narktoyku z organizmu.

Często kanabinole przyjmuje się z alkoholem, co potęguje działanie obu substancji. Marihuana jest często zażywana jako pierwszy środek, po którym sięga się po inne substancje psychoaktywne.

zobacz również: konopie indyjskie, marihuana, haszysz



Juczyński Z. (2002), Narkomania. Podręcznik dla nauczycieli, wychowawców i rodziców, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL

Leksykon terminów. Alkohol i narkotyki (1997). Warszawa: Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Last updated on 26 September 2010 15:26

logo-z-napisem-białe