Portal psychologiczny: Instytut Psychologii Zdrowia

Niebieska Linia, nr 1 / 2009

Drogie Czytelniczki i Drodzy Czytelnicy

Ten "wstępniak" będzie w duchu refleksyjnym. Bo trudno od refleksji uciec, kiedy patrzymy na okładkę. 10 lat...

Początki pisma przypominaliśmy przy okazji publikacji "okrągłego", 50. numeru. Zainteresowanych odsyłam do tamtych publikacji (dostępne także w internecie na stronie www.pismo.niebieskalinia.pl).

10 lat zatrzymuje i skłania do podsumowań i refleksji. Dyskutowaliśmy o minionej dekadzie na listopadowym spotkaniu Rady Programowej naszego pisma. Dzieliliśmy się różnymi perspektywami patrzenia na miniony czas ? socjologicznymi, systemowymi, prawnymi, psychologicznymi, wreszcie osobistymi. Chciałabym zaprosić WAS do podzielenia się na łamach "Niebieskiej Linii" WASZYM spojrzeniem na te minione lata. Wiem, że wielu Czytelników "Niebieskiej Linii" ma takie, a nawet dłuższe, doświadczenie w pracy w obszarze przeciwdziałania przemocy. Chcielibyśmy także poznać Wasze zdanie na temat zawartości i przydatności pisma. Do wysyłki dołączamy więc małą ankietę z wielką prośbą o Wasze opinie. Ankietę można także wypełnić elektronicznie na stronie pisma (podanej powyżej) lub przesłać do nas mailem -  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Dla wszystkich, którzy poświęcą na to swój czas, przewidzieliśmy drobną gratyfikację.

Spotkanie naszej Rady Programowej miało także drugą część ? debatę, w czasie której próbowaliśmy szukać innych perspektyw dla profilaktyki zachowań przemocowych. Z jej przebiegiem możecie zapoznać się na sąsiednich stronach.Jak bardzo wzbogaciła się nasza wiedza i praktyka działań w minionej dekadzie, pokazują także polskie badania dr Beaty Gruszczyńskiej, polski podręcznik do terapii behawioralno-poznawczej dr Ewy Pragłowskiej i dr Agnieszki Popiel, polski przegląd historii krzywdzenia dzieci dr Ewy Jarosz, gdzie nazwiska polskich pedagogów i myślicieli pojawiają się w kontekście zmian europejskich... Zgromadziliśmy przez tę dekadę całkiem pokaźny "wkład własny" do dorobku światowego. Pora do tego dołączyć także możliwość stwierdzenia, że "polskie prawo zabrania bicia dzieci", a następnie powszechną świadomość tego faktu. Trzymajmy kciuki za prace Sejmu nad nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Pierwsze czytanie projektu nowelizacji w Komisji Polityki Społecznej już 5 marca!

Na koniec mój podarunek dla Państwa za wiele dobrych słów i serdeczności, z jakimi spotykałam się przez minione 10 lat z Państwa strony. Dzielę się tym, co mam, czyli słowem. To baśń, którą Dale Carnegie, amerykański pisarz, wspomina z czasów swego dzieciństwa w Missouri. 
Słońce i wiatr kłóciły się o to, które z nich jest silniejsze. Wiatr powiedział "Widzisz tego człowieka, założę się, że prędzej zedrę z niego płaszcz niż ty". Słońce schowało się za chmurami, a wiatr zaczął wiać coraz mocniej i mocniej. Ale im bardziej szarpał człowiekiem, tym szczelniej ten otulał się płaszczem. Kiedy zmęczony wicher ucichł, wyjrzało słoneczko i uśmiechnęło się przyjaźnie. Człowiekowi zrobiło się ciepło i wtedy zdjął płaszcz.

Życzę rocznicowych ciepłych refleksji
Renata Durda

logo-z-napisem-białe