Portal psychologiczny: Instytut Psychologii Zdrowia

Dziecko w rozwodzie. Poradnik dla rodziców / Moi rodzice się rozwodzą

Centrum Mediacji "Partners" 

Centrum Mediacji "Partners" Polska, Warszawa 2005

Rozwód rodziców to trudny czas w życiu dziecka. Rodzice już od dawna wiedzą, że między nimi coś zaczyna się psuć, potem, że wszystko wygląda nie tak, jak powinno. Aby chronić dziecko przed złymi doświadczeniami, ukrywają przed nim fakt, że ich rodzina powoli się rozpada. Kiedy jednak pada złowróżbne słowo ROZWÓD, uporządkowany świat dziecka wali się w gruzy. Wielu rodziców przyznaje, że nie wie, jak uchronić dziecko przed konsekwencjami własnych niepowodzeń życiowych. Nieocenionym wsparciem w tych trudnych chwilach mogą być dwie napisane w formie poradników książki: "Dziecko w rozwodzie" i "Moi rodzice się rozwodzą".

Pierwsza z nich, stworzona z myślą o rodzicach, dostarcza im wiedzy na temat tego, co dzieje się z dzieckiem podczas ich rozstania, podpowiada o co należy zadbać, by zmniejszyć
poczucie dziecięcej winy, krzywdy, buntu, złości, żalu itp. Druga zaś pokazuje rodzicom, w jaki sposób rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie. Uczy, jak na problemy świata dorosłych patrzeć dziecięcym, wrażliwym okiem. Autorzy prostym, ale nie naiwnym językiem próbują odpowiedzieć na wiele pytań, jakie stawiają sobie dzieci, których rodzice podjęli decyzje o rozwodzie, wyjaśniają - dlaczego rodzice tak się zachowują, co powie reszta rodziny, czy będzie trzeba iść do sądu, co powiedzieć koleżankom i kolegom itd. Starszym dzieciom książkę tę można podsunąć do samodzielnego przeczytania, zaś w rozmowie z młodszymi - wykorzystać fragmenty, które dotyczą własnej sytuacji rodzinnej.

logo-z-napisem-białe