Miło nam poinformować, że Poradnia Telefoniczna "Niebieskiej Linii" i Poradnia Telefoniczna dla Osób w Kryzysie Emocjonalnym 116123 działają na Platformie 116sos.pl w trybie 24 h / 7 dni w tygodniu. Platforma 116sos.pl jest finansowana z budżetu państwa, ze środków w dyspozycji Ministra Cyfryzacji. Nazwa zadania publicznego: „Człowiek w kryzysie – platforma wiedzy i komunikacji – kontynuacja i rozwój”. Nr dotacji: 09/DTC/2024/NASK. Po więcej informacji zapraszamy na stronę projektu https://116sos.pl/.
PROGRAM ROZWOJU OSOBISTEGO - PRO
Warsztaty są realizacją zajęć rehabilitacyjno-rozwojowych dla osób uzależnionych od alkoholu po ukończeniu terapii własnej zajmujących się udzielaniem pomocy osobom uzależnionym. Są to warsztaty szkolące, skierowane do osób dorosłych uzależnionych od alkoholu, które przeszły terapię uzależnień i aktualnie utrzymują co najmniej dwuletnią abstynencję, jednak w dalszym ciągu mają trudności w rozwiązywaniu problemów osobistych. Dzięki uczestnictwu w programie beneficjenci zdobędą kompetencje w zakresie zwiększenia poziomu samokontroli oraz samoświadomości w obszarze rozpoznawania własnych emocji i budowania relacji społecznych. Program rozwoju osobistego jest okazją do znacznej poprawy funkcjonowania uczestników szkolenia oraz zmniejszenia nasilenia zaburzeń, które mimo abstynencji nie pozwalają na pełne i satysfakcjonujące życie.
Szkolenie obejmuje 102 godziny, realizowane będzie w trzech sesjach po 4 dni w następujących terminach:
I sesja: 15-18.05.2025 r.; II sesja: 17-20.07.2025 r.; III sesja: 27-30.08.2025 r.
Szkolenie kończy się wydaniem zaświadczenia.
Szkolenie odbędzie się w Ośrodku ETOH, ul. Mszczonowska 6 w Warszawie.
Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie formularza zgłoszeniowego na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .
Kontakt: Iwona Dziewulska, tel. 603 254 393; 22 863-87-38, wew. 116.
Zapraszamy!
Więcej...Serdecznie zapraszamy do udziału w XI Ogólnopolskiej Konferencji Zaburzeń Osobowości, która odbędzie się 10 maja w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Organizatorem wydarzenia jest SKN Psychoterapii „Dialog”, działające na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Temat tegorocznej edycji Konferencji brzmi „Na przekór normom”. Podczas wydarzenia poruszymy zagadnienia związane z osobowością dyssocjalną – jej diagnozą, mechanizmami funkcjonowania oraz wyzwaniami terapeutycznymi i społecznymi.
Więcej...SZKOŁA PSYCHOTERAPII
im. Jerzego Mellibrudy
Zapraszamy do czteroletniej szkoły psychoterapii w ramach Integracyjnego Programu Szkolenia Psychoterapeutów umożliwiającego przygotowanie do egzaminów certyfikacyjnych. Cały Program zawiera 1400 godz., w tym część dydaktyczną PSP - 960 godz., 360 godz. stażu klinicznego w Ośrodku Psychoterapii IPZ lub w innym akredytowanym oraz 80 godz. indywidualnej psychoterapii własnej (IPZ może zaliczyć psychoterapię własną odbytą przed rozpoczęciem PSP).
Integracyjny Pogram Szkolenia Psychoterapeutów IPZ jest akredytowany przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne oraz Polskie Towarzystwo Psychologiczne.
Uczymy praktycznej integracji koncepcji i metod specyficznych dla podejścia humanistycznego i poznawczo-behawioralnego, rozumienia funkcjonowania psychiki człowieka, umiejętności doboru strategii i procedur terapeutycznych do indywidualności pacjenta.
Program zawiera również: treningi - interpersonalny i intrapersonalny, trening terapii Gestalt oraz superwizję kliniczną, którą prowadzą certyfikowani superwizorzy psychoterapii.
W związku z wymogami akredytacyjnymi PTP dla osób, które nie są psychologami obowiązkowy jest kurs uzupełniający obejmujący 80 godz. wiedzy z podstaw psychologii. Dla osób, które nie są lekarzami psychiatrii obowiązujący jest kurs uzupełniający obejmujący 80 godz. z wybranych zagadnień psychiatrycznych (więcej o kursach uzupełniających w zakładce: Szkolenia).
Dyrektorem Szkoły jest Zofia Sobolewska-Mellibruda, certyfikowany superwizor i psychoterapeuta PTP.
Więcej...Szkolenie ma na celu pogłębianie praktycznych umiejętności pomocy psychologicznej. Ukończenie szkolenia oznacza uzyskanie certyfikatu specjalisty pomocy psychologicznej i interwencji kryzysowej.
Szkolenie rozpocznie się 14-16.03.2025.
SPPiIK II to 6 sesji 3-dniowych od 15.00 w piątek do ok. 16.00 w niedzielę.
SPPdP II to zaawansowane szkolenie z zakresu pracy z parami, przeznaczone dla osób, które ukończyły I stopień SPPdP oraz pracują z parami (ważnym elementem szkolenia jest superwizja pracy). Osoby, które przejdą pomyślnie przez proces certyfikacji i zdadzą egzamin, otrzymają Certyfikat Specjalisty w zakresie Pomocy Psychologicznej dla Par Instytutu Psychologii Zdrowia PTP.
Książka autorstwa Sylwii Kity pt. „Moje dziecko u psychoterapeuty. Rodzina na kozetce”
Fragment recenzji: „Książka stanowi wartościowe źródło wiedzy dla każdego, kto pragnie lepiej zrozumieć skomplikowany proces psychoterapii dziecięcej i młodzieżowej, a także rolę rodzica w tym procesie.
”dr hab. Aneta R. Borkowska, Instytut Psychologii UMCS
Zapraszamy do współpracy z Kryzysowym Telefonem 116123, czyli Poradnią Telefoniczną dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym prowadzoną przez Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (www.116123.edu.pl).
Więcej na stronie Poradni
Przy Instytucie Psychologii Zdrowia PTP działa pierwszy w Polsce telefon zaufania dla osób cierpiących z powodu uzależnień behawioralnych, tj. uzależnienia od hazardu, internetu, seksu, zakupów, pracy czy jedzenia.
Więcej...
Niebieska Linia Instytutu Psychologii Zdrowia PTP zaprasza do udziału w Studium Przeciwdziałania Przemocy Domowej I stopnia (dawniej: Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie), przygotowującego do uzyskania certyfikatu specjalisty w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej.
Edycja wiosenna 2025 – STACJONARNA
I sesja: 10-14 MARCA 2025
II sesja: 14-18 KWIETNIA 2025
III sesja: 12-14 MAJA 2025
IV sesja: 9-13 CZERWCA 2025
Edycja letnia 2025 – ONLINE
I sesja: 23-27 CZERWCA 2025
II sesja: 21-25 LIPCA 2025
III sesja: 25-27 SIERPNIA 2025
IV sesja: 15-19 WRZEŚNIA 2025
Szczegółowe informacje oraz ankiety kwalifikacyjne dostępne są na stronie Niebieskiej Linii.
Informacje
- Zapraszamy na warsztat umiejętności wychowawczych "Wystarczająco dobry Rodzic"
- Renata Durda oraz Maja Kuźmicz prelegentkami konferencji "Zdemaskować przemoc"
- Zapraszamy na konferencję "Time’s up – solidarnie przeciw przemocy wobec dziewczyn i kobiet z niepełnosprawnościami"
- Mniej Niebieskich Kart, ale niekoniecznie mniej przemocy (komentarz Renaty Durdy)
- Nowy numer dwumiesięcznika „Niebieska Linia” (Nr 4/135/2021)
- Ruszyły zapisy na warsztat rozwoju osobistego "Odzyskać Siebie"
- Poszukujemy chętnych osób do wzięcia udziału w bezpłatnym szkoleniu z zakresu pracy konsultanta
Jedyne w Polsce czasopismo poświęcone przemocy interpersonalnej
Bieżący numer już w sprzedaży
Zastosowanie psychodramy w terapii indywidualnej i grupowej
Psychodrama
powstała w latach dwudziestych ubiegłego stulecia, początkowo w Wiedniu, gdzie żył jej twórca Jakub Moreno, a następnie rozwinęła się w Ameryce, do której Moreno się przeniósł. Obecnie zarówno w Europie, jak i na całym świecie jest ona jedną z wielu metod leczenia i rozwoju osobistego.
Psychodrama to przedstawianie swoich wewnętrznych problemów, konfliktów i trudności na scenie. Podczas spotkania w grupie dochodzi do wyłonienia protagonisty, osoby, która decyduje się na przedstawienie swojego problemu na scenie. Protagonista tworząc scenę, zaprasza do gry osoby z grupy, które odtwarzają osoby z jego życia. Tworzone sceny odzwierciedlają sytuacje, sny, marzenia protagonisty, które uznaje on za znaczące i chciałby je lepiej zrozumieć, zmienić swoje nastawienie do nich. Bardzo ważne wydaje się dążenie do zmiany, to znaczy do takiego przekształcenia odgrywanej sceny, aby to przekształcenie przyniosło protagoniście ulgę, pomogło lepiej siebie zrozumieć i pokazało możliwość zmiany w przyszłości. Podkreślić należy, iż to przekształcenie odbywa się w działaniu, na scenie. Przebieg sesji psychodramatycznej zaczyna się od rozgrzewki, której celem jest stworzenie poczucia bezpieczeństwa, skupienie się na sobie i na grupie, wyłonienie osoby, która zdecyduje się przedstawić na scenie swoje problemy. Jeżeli taka osoba się znajdzie i stworzy scenę, zaczyna się psychodramatyczna gra. Spotkanie kończy wspólna grupowa refleksja nad odegraną sceną, która oparta jest na dzieleniu się przez uczestników sesji przeżyciami, sytuacjami z ich życia podobnymi do odegranej sceny, które ta scena przywołała. Moreno przywiązywał również duże znaczenie do katharsis, a więc takiego przeżycia emocjonalnego, które przynosi protagoniście ulgę, oczyszcza z nagromadzonych uczuć i pozwala w nowym świetle zobaczyć problemy.Zastosowania psychodramy są bardzo szerokie od terapii szeregu zaburzeń psychicznych, rozwiązywania konfliktów rodzinnych czy interpersonalnych w zakładzie pracy do treningu własnego terapeutów, menadżerów itp. Werbalne oddziaływania psychoterapeutyczne często nie są w stanie przebić się przez ścianę zaprzeczeń do głęboko skrywanych stanów emocjonalnych. Stąd uważa się, że techniki psychodramatyczne mogą być szczególnie pomocne w terapii dorosłych dzieci alkoholików, osób uzależnionych i współuzależnionych, z zaburzeniami odżywiania, w kryzysie, cierpiących na różnego rodzaju dolegliwości psychosomatyczne, ofiar i sprawców przemocy. Zapraszamy do udziału w warsztacie podczas którego będzie możliwość doświadczenia psychodramy w pracy z grupą, jak i z indywidualnym klientem (monodrama) Poznamy elementy monodramy i stosowane techniki oraz zaprezentowana zostanie praca ze snem.
Osoba prowadząca: Monika Jędrusiak
Termin: 20.09.2014 (12 godzin dydaktycznych - od 9.00 do 19.00, w tym godzinna przerwa obiadowa)
Cena warsztatu: 250 zł
Miejsce szkolenia: Fundacja ETOH, Warszawa, ul. Mszczonowska 6