O konferencji:
OGŁASZAMY NABÓR NA KONFERENCJĘ ” PSYCHOTERAPIA EMOCJI W TERAPII DDA”
Instytut Psychologii Zdrowia PTP od 1993 roku rozpowszechnia wiedzę, promuje psychologiczną pomoc dla Dorosłych Dzieci Alkoholików oraz szkoli w tym obszarze psychoterapeutów. Tematykę tę wprowadził w Polsce zmarły niedawno prof. Jerzy Mellibruda. On też razem z Zofią Sobolewską-Mellibruda rozpoczął systematyczne szkolenia terapeutów DDA. Koordynatorka merytoryczna przedstawianego programu jako pierwsza
w Polsce zaczęła prowadzić grupy psychoterapeutyczne dla DDA. Od 1993 roku w IPZ szkoliła terapeutów DDA, a od 2002 roku uczy o tej problematyce, także o psychoterapii emocji
i zaburzeń emocjonalnych w ramach Profesjonalnej Szkoły Psychoterapii IPZ akredytowanej przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne oraz Psychiatryczne.
Celem konferencji jest zwiększenie wiedzy i umiejętności terapeutycznych profesjonalistów pracujących z grupą osób określanych jako dorosłe dzieci alkoholików (DDA) w zakresie rozumienia emocji wpływających na problemy osobiste DDA oraz przedstawienie metod prowadzenia pracy nad emocjami i zaburzeniami emocjonalnymi w różnych podejściach terapeutycznych.
PROGRAM KONFERENCJI
WYKŁADY:
- w formie stacjonarnej:
1. „Metody pracy nad emocjami w terapii poznawczej” - Anna Małecka
2. „Dorosłe Dzieci Alkoholików i wstyd. Jak pomagać się od niego uwalniać?” Anna Dodziuk van Kooten.
- w formie on-line:
-
„Metody pracy nad emocjami w terapii poznawczej” - dr Dorota Nowocin
-
„Terapia skoncentrowana na emocjach wg Leslie S. Greenberga”- Jolanta Hojda
UWAGA: powyższe wykłady on-line będą zamieszczone na stronie internetowej IPZ od dnia 23.05.2022 r. do dnia 31.05.2022 r. – do osób, które zakwalifikują się na konferencję prześlemy mail z hasłem do logowania.
SEMINARIUM
Agata Janasz-Bazyl - pokazana i analizowana będzie sesja filmowa przedstawiająca pracę na emocjach L.Greenberga z pacjentem.
seminarium – zajęcia odbędą się w dwóch grupach, pierwszego dnia konferencji (29.05.22) po kolacji oraz powtórzone będą dla drugiej grupy dnia następnego (30.05.22) także po kolacji.
WARSZTATY do wyboru: każdy uczestnik powinien wybrać po jednym warsztacie z GRUPY A, B i C. Wszystkie warsztaty będą trwały po 6godz., czyli łącznie będzie 18 godz. warsztatów.
Warsztaty A
-
„Usztywnione Gestalty – praca z odzyskiwaniem emocji w nurcie Gestalt” - Anna Małecka.
-
„Techniki pracy nad złością”- Dorota Brewińska.
-
„Praca nad smutkiem i stanami depresyjnymi w podejściu integracyjnym”- Agata Janasz-Bazyl.
-
„Strategie i procedury pracy nad emocjami w psychoterapii skoncentrowanej na emocjach” - Jolanta Hojda.
-
„Jak pomagać uwalniać się od wstydu”- Anna Dodziuk van Kooten
-
„Praca nad lękiem z wykorzystaniem metod poznawczych” - Joanna Frątczak-Garbowicz.
Warsztaty B
-
„Usztywnione Gestalty – praca z odzyskiwaniem emocji w nurcie Gestalt” - Anna Małecka.
-
„Techniki pracy nad złością”- Dorota Brewińska.
-
„Praca nad smutkiem i stanami depresyjnymi w podejściu integracyjnym”- Agata Janasz-Bazyl.
4. „Strategie i procedury pracy nad emocjami w psychoterapii skoncentrowanej na emocjach” - Jolanta Hojda.
5. „Jak pomagać uwalniać się od wstydu”- Anna Dodziuk van Kooten.
6. „Praca nad emocjami w terapii poznawczej”- dr Dorota Nowocin.
Warsztaty C
-
„Usztywnione Gestalty – praca z odzyskiwaniem emocji w nurcie Gestalt” - Anna Małecka.
-
„Techniki pracy nad złością”- Dorota Brewińska.
-
„Praca nad smutkiem i stanami depresyjnymi w podejściu integracyjnym”- Agata Janasz-Bazyl.
4. „Strategie i procedury pracy nad emocjami w psychoterapii skoncentrowanej na emocjach” - Jolanta Hojda.
5. „Jak pomagać uwalniać się od wstydu”- Anna Dodziuk van Kooten.
6. „Praca nad emocjami w terapii poznawczej”- dr Dorota Nowocin.
UWAGA: proszę zwrócić uwagę, że w GRUPIE A warsztat: „ Praca nad lękiem z wykorzystaniem metod poznawczych” - Joanny Frątczak-Garbowicz jest prowadzony wyłącznie w pierwszym dniu konferencji, a warsztat „Usztywnione Gestalty – praca z odzyskiwaniem emocji w nurcie Gestalt” ”- Anny Małeckiej jest realizowany tylko w GRUPIE B i C.
Krótka informacja o warsztacie:
„Usztywnione Gestalty – praca z odzyskiwaniem emocji w nurcie Gestalt” – Anna Małecka
Warsztat będzie koncentrował się pracy z emocjami w gabinecie psychoterapeutycznym. Przyglądniemy się jak funkcjonuje zdrowy organizm i co się dzieje, kiedy w procesie rozwoju człowiek doświadcza uwarunkowań, który powodują kreatywne przystosowanie,
a w konsekwencji zatrzymanie i usztywnianie sposobu funkcjonowania. Poprzez własne doświadczenie (praca w parach, trójkach) będziemy eksperymentować i uczyć się jak pracować z klientami, którzy w sytuacji doświadczania traumatycznych wydarzeń zatrzymują emocje, które często objawiają się na przykład różnymi somatyzacjami.
„ Techniki pracy nad złością” - Dorota Brewińska
Uczestnicy warsztatu będą mieli okazję zapoznać się z rodzajami złości oraz z funkcjami jakie ona pełni w życiu człowieka. Przedstawione zostaną techniki pracy ze złością i ćwiczenia w tym zakresie.
Omówiony zostanie wpływ wczesnodziecięcych deprywacji i traum na powstawanie złości. Uczestnicy zapoznają się ze sposobami docierania do uczuć, które złość może przykrywać.
Ćwiczenia obejmować będą zwiększenie umiejętności w zakresie kontaktowania się
i zawiadywania złością.
" Praca nad smutkiem i stanami depresyjnymi w podejściu integracyjnym" - Agata Janasz-Bazyl
Warsztat będzie zawierał część teoretyczną oraz praktyczną. W części teoretycznej będę starała się przedstawić uczestnikom najnowsze badania nt. depresji w odniesieniu do pandemii covid -19 oraz stanu zagrożenia wojną w Ukrainie. Przedstawię teorię nt. przyczyn
i genezy stanów smutku i przygnębienia. Każdy z uczestników będzie sam mógł sprawdzić swój nastrój wykorzystując testy do badania poziomu depresji. W części praktycznej przedstawię przypadek kliniczny na podstawie, którego razem z uczestnikami będę przygotowywała
i omawiała strategie pracy w nurcie integracyjnym. Uczestnicy otrzymają praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak stabilnie przejść przez obecny kryzys emocjonalny obniżając swój poziom smutku i przygnębienia. Będzie również czas na część superwizyjna i pytania ze strony uczestników.
„Strategie i procedury pracy nad emocjami w psychoterapii skoncentrowanej na emocjach” - Jolanta Hojda
Uczestnicy warsztatu „Strategie i procedury pracy nad emocjami w psychoterapii skoncentrowanej na emocjach” poznają strategię pracy psychoterapeutycznej skoncentrowanej na emocjach i jej podstawowe techniki. Podczas warsztatu będziemy dzielić się własnym sposobem doświadczania- uczestnicy będą ćwiczyć procedury pracy nad emocjami na „własnym materiale” w parach oraz w trójkach. Zapraszam uczestników gotowych do doświadczeniowej pracy w roli klienta oraz zainteresowanych trenowaniem procedur pracy na emocjach w roli terapeuty.
„Jak pomagać uwalniać się od wstydu?” - Anna Dodziuk van Kooten
Celem warsztatu jest zmniejszenie niszczącego wpływu wstydu na życie osobiste i społeczne uczestników oraz osób, którym pomagają. W pierwszej części zajmiemy się poznaniem natury swego własnego wstydu. Czym on się charakteryzuje? Czego się wstydzę? Czego wstydzą się inni? Skąd wziął się ten wstyd? Źródła zawstydzania: rodzice, rówieśnicy, media, dawny lub aktualny partner, ja sama lub sam. Moje sposoby bronienia się przed wstydem: zaprzeczanie, wycofanie, złość, perfekcjonizm, wywyższanie siebie i poniżanie innych, nałogowe zachowania – oraz skutki nie kontaktowania się z własnym wstydem. Druga część warsztatu będzie poświęcona uwalnianiu się od toksycznego wstydu: jak go zmniejszyć, oswoić, wyleczyć? Wypróbujemy też działanie trzech najważniejszych lekarstw na trujący wstyd: szczerości, godności i bliskości.
UWAGA: Udział w tym warsztacie wymaga gotowości do korzystania z osobistego materiału.
„Praca nad emocjami w terapii poznawczej” – dr Dorota Nowocin
Warsztat będzie stanowił praktyczne rozwinięcie metod omówionych w ramach wykładu.
Celem warsztatu będzie zaprezentowanie możliwości pracy terapeutycznej z emocjami
w ujęciu terapii poznawczo-behawioralnej. Zostaną pogłębione podstawowe założenia modelu, które wprost odnoszą się do praktycznej strony pracy z pacjentami.
Warsztat będzie okazją do omówienia i przećwiczenia wielu technik, które są szczególnie użyteczne w pracy nad regulacją emocji, począwszy od typowych dla terapii poznawczo-behawioralnej (takich jak: restrukturyzacja poznawcza, aktywizacja behawioralna),
a skończywszy na technikach opartych na uważności czy współczuciu. Ponadto, przyjrzymy się ewentualnym trudnościom, które mogą wystąpić w pracy nad regulacją emocji.
„Praca nad lękiem z wykorzystaniem metod poznawczych” - Joanna Frątczak-Garbowicz
Jak przestać „się straszyć” ?!Czyli proste sposoby radzenia sobie z lękiem, dla uniknięcia jego fatalnych następstw dla Ciebie, i nie tyko!
Lęk – to silne poczucie mającego nadejść nieuchronnego zagrożenia utratą (jakkolwiek rozumianą), wobec którego czujemy się bezradni. Pomimo, nie istnienia faktów zwiastujących takie wydarzenie.
Sposób, w jaki wizualizujemy czekające nas zdarzenie, istotnie wpływa zarówno w sferze emocji jak i w sferze psycho-somatycznej na nasze reakcje. Których złych następstw, dla zagrożenia dobrostanu istnienia, w tym zdrowia psycho-fizycznego i życia, nie sposób przecenić.
Lęk może (i tylko „może”! I niech tak pozostanie!) być początkiem kaskady zdarzeń i tym samym wyzwalaczem, lub wstępem, prowadzącym do:
- ucieczki, agresji, obsesji, bezradnej bierności - najszerzej rozumianych,
- częściowej blokady racjonalnego myślenia, a w następstwie i działania. W skrajności paniki, hazardu w wyborach, w tym desperackim poddaniu się przypadkowym „zda się wybawcom”!
- naturalnej konsekwencji, dla niektórych osób, przy odpowiednio silnych bodźcach i długości czasu ich trwania, może być depresja z jej najgorszymi konsekwencjami,
- samo się sterowania procesu oraz zatruwania lękiem, umysłów ludzi w otoczeniu, jako, że jest niezwykle trudny do całkowitego kontrolowania, powstając, w partiach mózgu zarządzających emocjami i odruchami, poniżej „poziomu” racjonalnego myślenia. Niestety może wpływać, gdy dotyczy „lęku o istnienie”, na czynności fizjologiczne i auto sterowanie procesami życiowymi organizmu, ulokowanych jeszcze niżej – a więc w „fundamencie mózgu”,
- z powodów ww. „zarządzanie przez lęk” jest koronnym narzędziem w arsenale środków wpływu i manipulacji, stosowanych przez różnej maści liderów, aspirujących do przewodzenia w stadzie z materialnych, emocjonalnych lub ideowych przesłanek,
- może uskrzydlić, ale tylko krótkotrwale w prostej ucieczce, np. na wysokie drzewo przed dzikiem (sic!). Na dłużej nic z niego dobrego. Dlatego, lepiej niech ogarnia naszych wrogów!
Celem warsztatów jest zapoznanie się i nauczenie:
- diagnozy stanu emocji (jak np. racjonalności w postrzeganiu i działaniu, dynamiki postępujących zmian, samoświadomości, poczucia i faktycznej sprawczości).
- korzystania z metod, które dadzą możliwość dobrej zmiany, a w tym - nabycia koniecznej praktycznej umiejętności spojrzenia na problem z wielu stron, w tym z dalszej .przyszłości’, dla korekty „mapy drogowej” przyszłości u osoby podlegającej lękom.
- po analizie praktyczna korekty (zmiany, uzupełnienia) „mapy drogowej” przyszłych wydarzeń. A więc zmianę wyobraźni i wzorców myślenia (po to aby np.: nie tkwić w destrukcyjnych związkach lub okolicznościach, nie pogrążać się nadal w nie racjonalnych negatywnych i auto destrukcyjnych samo niszczących myślach i zachowaniach).
- zasad postępowania i procedur naprawczych, ze świadomością konieczności ich ciągłej korekty.
PROWADZĄCY:
mgr Dorota Brewińska
Psycholog, certyfikowany psychoterapeuta psychoterapii integracyjnej, certyfikowany Superwizor. Ukończyła studia w zakresie społecznej psychologii klinicznej oraz uzyskała dyplom psychoterapeuty Profesjonalnej Szkoły Psychoterapii SWPS i Instytutu Psychologii Zdrowia PTP.
Pracuje w podejściu integracyjnym pod stałą superwizją certyfikowanych superwizorów PTP.
Prowadzi warsztaty i superwizje w Profesjonalnej Szkole Psychoterapii Instytutu Psychologii Zdrowia PTP, koordynuje i prowadzi zajęcia w Studium Pomocy Psychologicznej dla Par. Bierze udział w Konferencjach prowadząc wykłady i warsztaty związane z tematyką DDA.
Realizuje psychoterapie indywidualne, grupowe i par w Ośrodku Psychoterapii i Promocji Zdrowia IPZ „Ogród”. Zajmuje się pracą z dorosłymi osobami cierpiącymi na zaburzenia nastroju, lękowe, osobowościowe.
Ważne miejsce w jej pracy zajmują osoby z grupy Dorosłych Dzieci Alkoholików.
Zastępczyni Dyrektor IPZ, Kierownik Poradni dla Par. Członkini Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Integracyjnej, członkini Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskiej Federacji Psychoterapii.
mgr Anna Dodziuk van Kooten
Psychoterapeutka, superwizorka psychoterapii i treningu psychologicznego Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, certyfikowany doradca rodzinny i specjalistka psychoterapii uzależnień. Kilkanaście lat pracowała w Poradni Przedmałżeńskiej i Rodzinnej TRR, a następnie ponad dwadzieścia lat w Instytucie Psychologii Zdrowia, gdzie zajmowała się głównie pracą psychoterapeutyczną z grupami trzeźwiejących alkoholików i członków ich rodzin. Prowadzi także grupy poświęcone m.in. pracy nad poczuciem własnej wartości, terapii małżeńskiej
i rodzinnej, pozbywaniem się toksycznego wstydu, uwalnianiem się od traumatycznej przeszłości, wyzwalaniem się z różnych nałogów, stosunkiem do śmierci, żalem po stracie, towarzyszeniem osobom u schyłku życia. Ostatnio była ekspertem kampanii "Hospicjum to też życie". Prowadzi liczne szkolenia m.in. z zakresu terapii małżeńskiej i rodzinnej, pracy
z osobami uzależnionymi i współuzależnionymi, pomagania rodzinom osieroconym, metod
i technik psychoterapii. Jest autorką licznych artykułów popularnych, głównie w prasie kobiecej, m.in. w "Wysokich Obcasach", i artykułów na temat pomagania oraz kilkunastu książek poświęconych rozwiązywaniu problemów trudnej codzienności, kłopotom małżeńskim i rodzinnym, różnym emocjom i problemom psychologicznym oraz seksualnym.
mgr Joanna Frątczak–Garbowicz
Psycholog, psychoterapeuta, Absolwentka: Uniwersytetu Warszawskiego na wydziale Psychologii, Profesjonalnej Szkoły Psychoterapii przy Wyższej Szkole Psychologii Społecznej oraz IPZ PTP.
Posiada Certyfikat Psychoterapii Integracyjnej Polskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Integracyjnej. Zawodowo związana z Ośrodkiem Psychoterapii i Promocji Zdrowia ”Ogród”.
Prowadzi psychoterapię indywidualna i grupową dla dorosłych i młodzieży oraz prywatną praktykę psychoterapii.
Pracuje w nurcie integracyjnym. Zajmuje się zaburzeniami lękowymi, depresyjnymi, zaburzeniami nastroju, zaburzeniami osobowości.
Współpracuje w prowadzeniu szkoleń dla studentów Profesjonalnej Szkoły Psychoterapii, Studium Pomocy Psychologicznej w zakresie metod i technik pracy w terapii poznawczo-behawioralnej, dialogu motywującego, relacji terapeutycznej, grupy rozwojowej.
Należy do Polskiej Federacji Psychoterapii. Sekretarz Komisji Rewizyjnej Polskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Integracyjnej.
Uczestniczyła w licznych szkoleniach z zakresu terapii systemowej, terapii skoncentrowanej na emocjach, NLP, pracy z lękiem, z ciałem, socjoterapii dla dzieci i młodzieży.
mgr Jolanta Hojda
Certyfikowana psychoterapeutka, certyfikowana superwizorka psychoterapii, terapeutka par - certyfikowana specjalistka pomocy psychologicznej dla par, psychologię ukończyła w SWPS na kierunku psychologia kliniczna. Ukończyła 4-letnie studia podyplomowe w Profesjonalnej Szkole Psychoterapii IPZ/SWPS. Pracuje w podejściu integracyjnym. Zajmuje się psychoterapią problemów osobistych osób dorosłych w psychoterapii indywidualnej. Prowadzi psychoterapię osób, które doświadczyły traumatycznych, m.in. w rodzinach z problemem alkoholowym lub w inny sposób dysfunkcyjnych (DDA/DDD) oraz terapię par.
Doświadczenie zawodowe zdobywała w Klinice Nerwic Instytutu Psychiatrii i Neurologii,
w Ośrodku Psychoterapii OGRÓD oraz w prywatnej praktyce oraz własnym prywatnym ośrodku psychoterapii.
Prowadzi szkolenia dla studentów i psychoterapeutów z zakresu psychologii i psychoterapii (m.in. Studium Pomocy Psychologicznej dla Par IPZ, szkolenia i warsztaty z zakresu psychoterapii zaburzeń osobowości, zaburzeń nastroju, zaburzeń lękowych, zaburzeń odżywiania, terapii traumy, traum seksualnych, uzależnień behawioralnych, pracy z osobami z grupy DDA/DDD i in.).
Przez 11 lat była wykładowczynią i współpracowniczką Uniwersytetu SWPS gdzie prowadziła zajęcia dla studentów psychologii klinicznej. Prowadzi zajęcia ze studentami oraz superwizję w Profesjonalnej Szkoły Psychoterapii IPZ PTP.
mgr Agata Janasz-Bazyl
mgr psychologii, certyfikowana psychoterapeutka psychoterapii integracyjnej. Absolwentka SWPS, studiów podyplomowych w Profesjonalnej Szkoły Psychoterapii SWPS. Ukończyła Studium Pomocy Psychologicznej oraz Studium Terapii Uzależnień i Współuzależnienia. Certyfikowana superwizorka.
W latach 2002 - 2004 w Zarządzie Stowarzyszenia Aktywnie Przeciw Depresji. Od 2009 r. w Zarządzie Polskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Integracyjnej. Od 2015 pełni funkcję Prezeski PSPI, zasiada w Komisji Certyfikacyjnej PSPI. Należy do Polskiej Federacji Psychoterapii.
Pracuje w nurcie integracyjnym. Zajmuje się psychoterapią indywidualną, rozwojem osobistym, poradnictwem psychologicznym, pomocą w kryzysie, terapią problemów osobistych m.in. zaburzeniami lękowymi, napadami lęku panicznego, stanami obniżonego nastroju i braku nadziei, zaburzeniami osobowości, zaburzeniami jedzenie, trudnościami w relacjach oraz uzależnieniami behawioralnymi. Prowadzi zajęcia ze studentami Profesjonalnej Szkoły Psychoterapii oraz konferencjach organizowanych przez IPZ i ETOH. Współpracowała z Uniwersytetem SWPS prowadząc wykłady i warsztatu dla studentów.
W pracy zawodowej stale korzysta z superwizji klinicznej certyfikowanych superwizorów PTP.
mgr Anna Małecka
Ukończyła całościowy program szkoleniowy w Instytucie Psychoterapii Gestalt OK PSPP
w Krakowie. Jest certyfikowaną psychoterapeutką i trenerka Gestalt (Certyfikat ITG, EAGT oraz EAP). Obecnie w procesie certyfikacji na Superwizora EAGT. Założycielka ośrodka psychoterapeutycznego Centrum Odkrycie w Krakowie, współtwórczyni firmy szkoleniowej dla psychoterapeutów Szkolenia Gestalt, w której aktywnie rozwija współpracę z trenerami
i nauczycielami z zagranicy rozwijając podejście Gestalt w kierunku relacyjnego podejścia do klienta w nurcie Gestalt. Specjalizuje się m.in. w pracy z klientami z zaburzeniem osobowości. Ukończyła szereg kursów doszkalających m.in. u Gianniego Francesetti, Lynne Jacobs, Elinor Greenberg, Carmen Vazquez-Bandin, Petera Philippsona. Pracuje psychoterapeutycznie
z klientami indywidualnymi. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Gestalt, Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Gestalt oraz Polskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Humanistyczno-Egzystencjalnej.
„Mnie osobiście psychoterapia Gestalt dała możliwość odkrycia, poznania i wyrażania siebie, taką jaka jestem. Całościowy proces, który poprowadził mnie do świadomej zmiany sposobu życia na satysfakcjonujący. Psychoterapia to dla mnie również spotkanie z drugim człowiekiem, zaproszenie do poznania jego świata. Świata, który jest wyjątkowy“.
mgr Zofia Sobolewska-Mellibruda - opracowanie programu i nadzór merytoryczny
Dyrektor Instytutu Psychologii Zdrowia PTP, kierownik Profesjonalnej Szkoły Psychoterapii,
autorka książki „Psychoterapia Dorosłych Dzieci Alkoholików”.
Certyfikowany Psychoterapeuta i Superwizor Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Polskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Integracyjnej, specjalista psychologii klinicznej, certyfikowany Trener i Superwizor Treningów Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Certyfikowany Specjalista Psychoterapii Uzależnień i Superwizor Psychoterapii Uzależnień PARPA. Prowadzi szkolenia i superwizje dla psychoterapeutów. Kieruje zespołem Studium Terapii Uzależnień, prowadzi szkolenia i superwizje dla psychoterapeutów. Były wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Pracuje
w podejściu integracyjnym.