Plac zabaw czyli figurki w przestrzeni – o wpływie rodziny pochodzenia na przestrzeń życiową w dorosłym życiu, praca z użyciem symbolu w oparciu o podejście Ericksona
Praca
terapeutyczna z wykorzystaniem symboli – figurek z dziecinnej kolekcji play mobile (każda figurka ma swoją osobowość), kolorowych szkiełek, kamieni i innych przedmiotów. W trakcie rozmowy z terapeutą pacjent opowiada swoją historię, przedstawia problem posługując się figurkami – ustawia je w przestrzeni. Pojęcie przestrzeni jest tutaj kluczowe – przestrzeń fizyczna, mentalna i emocjonalna pacjenta – co i jak ją wypełnia i jaka energia za tym stoi. Zdarza się, że w naszej przestrzeni doszło do zaburzenia porządku, hierarchii, nie wiadomo kto kim jest, dzieci ważniejsze są niż rodzice, czasami nasza przestrzeń jest z różnych powodów bardzo ograniczona, niewiele w niej miejsca dla naszego partnera lub nas samych – żyjemy sprawami rodziny, dorosłych dzieci, sprawami z przeszłości, na które nie mamy wpływu albo przejmujemy role, które są przeznaczone dla innych a nas tylko obciążają.
Posługując się symbolami pacjent przygląda się swojej przestrzeni życiowej, dokonuje zmian (hierarchii, porządku, rozmiaru i innych parametrów przestrzeni, które okazują się ważne w trakcie ustawiania), próbuje tak zorganizować przestrzeń, żeby była dla niego optymalna w danym momencie życia lub w niedalekiej przyszłości. To początek zmian a czasami nawet symboliczne rozwiązanie problemu, które uruchamia proces zmian w realnym życiu.
Pacjent, który decyduje się na wizytę w gabinecie terapeutycznym cierpi – propozycja ustawienia figurek w przestrzeni jest zaskoczeniem, nie pasuje do atmosfery terapii, odwołuje się do dziecięcej części naszej osobowości, kojarzy się z zabawą. Nieświadomie pojawia się z reguły znacznie większa otwartość, ustawianie kolorowych figurek wciąga, to co pacjent mówi, gesty, mimika nie są tak silnie kontrolowane, często zdarza się, że pacjent w trakcie ustawiania rozmawia „sam ze sobą”, komentuje własne ruchy. Wszystko w trakcie pracy jest właściwie diagnostyczne - czas potrzebny na wybranie figurek, wygląd figurek, sposób ustawiania, powtarzające się gesty, komentarze.
Figurki można stosować zarówno do przeprowadzenia wywiadu jak i pracy terapeutycznej nad konkretnym problemem, doskonale nadają się do pokazania jaki wpływ ma nasza rodzina pochodzenia na naszą przestrzeń życiową w dorosłym życiu.
I. Warsztat „Prezentacja metody”
Warsztat przeznaczony jest dla osób, które chciałyby poznać metodę, zobaczyć jak wygląda ich system rodzinny, jakie miejsce w nim zajmują i jaki wpływ ma to na ich życie.
Plan warsztatu
- Prezentacja metody – 2 prace z wykorzystaniem „figurek w przestrzeni” pokazujący wpływ rodziny pochodzenia na przestrzeń życiową w dorosłym życiu
- Omówienie prac
- Omówienie metody
- „Przestrzeń wokół stołu” – ćwiczenie, praca nad „przestrzenią” w systemie rodzinnym.
- Praca w grupach – rozwiązywanie problemu w sposób symboliczny przy użyciu figurek i innych rekwizytów (terapeuta, pacjent, obserwator)
- Praca w dwóch grupach – ćwiczenie metody – osoba, która pracuje wybiera sobie terapeutę i ustawia figurki (rodzinę pochodzenia), wspólnie z terapeutą określają wpływ rodziny pochodzenia na aktualną przestrzeń życiową, dokonują zmian w przestrzeni (jeśli zachodzi taka potrzeba).
- Omówienie, informacje zwrotne
Osoba prowadząca: Beata Chmielewska
Termin: 25.10.2014, godzina 10.00 – 19.00
Cena warsztatu: 250 zł
Miejsce szkolenia: Ośrodek Terapeutyczny „Ogród”, Warszawa ul Olbrachta 118 A, lokal 13
II. Warsztat „Nauka metody”
Warsztat przeznaczony jest dla osób, które już poznały metodę (wzięły udział w szkoleniu podstawowym prezentującym metodę) i chciałyby dowiedzieć się więcej na temat tej techniki a przede wszystkim odkryć i rozwinąć własne umiejętności potrzebne do jej stosowania.
Warsztat składa się z trzech części:
- Ćwiczenia umiejętności niezbędnych do stosowania tej metody: umiejętność słuchania, obserwowania, głębokiego kontaktu, kierowania się intuicją, odkrywanie i rozwijanie własnych zasobów
- System rodzinny – jego moc i wpływ, nieświadomość i praca z symbolem – teoria i jej wykorzystanie w metodzie „plac zabaw czyli figurki w przestrzeni”
- Ćwiczenia, ćwiczenia, ćwiczenia ……….
Osoba prowadząca: Beata Chmielewska
Termin: 17 - 19 października (piątek 14.00 – 19.00, sobota 9.00 - 18.00, niedziela 9.00 - 14.00)
Cena warsztatu: 450 zł
Miejsce szkolenia: Ośrodek Terapeutyczny „Ogród”, Warszawa ul Olbrachta 118 A, lokal 13