W związku z wydłużeniem trybu pracy online pracowników IPZ informujemy, że do końca stycznia 2021 roku zawieszona zostaje realizacja zamówień
współpracujących z nami Hurtowni i Księgarń.
Najnowsze pozycje naszego Wydawnictwa
Teoria i praktyka terapii Gestalt
Jerzy MELLIBRUDA
Terapia Gestalt opiera się na procesie eksperymentowania uczestnika z samym sobą, odkrywania własnych możliwości, rozszerzania świadomości własnego doświadczenia, podejmowania wyborów, decyzji i ryzyka dotyczących wzorów zachowania. Zadaniem terapeuty jest proponowanie różnorodnych procedur i sytuacji, które mają być pomocne w efektywnym przebiegu tego procesu.
Terapia zmierza do takiego stanu, w którym uczestnik stanie się samowystarczalny i będzie gotowy do samodzielnego kontynuowania pracy nad sobą, nad własnym rozwojem.
Między terapeutą a klientem. Nowa relacja
Michael KAHN
Co sprawia, że terapia działa? Autor bada historię relacji terapeutycznej z klientem, począwszy od Freuda aż po czasy współczesne, dowodząc, że antagonizm między zwolennikami orientacji humanistycznej a psychoanalitykami stał się czynnikiem ograniczającym skuteczność terapii.
Ta prosto, z nastawieniem na praktykę, napisana książka ujawnia, jak „działa” psychoterapia, pokazuje istotę relacji terapeutycznej ze wszystkimi jej zawiłościami i korzyściami. Świadomość subtelności cechujących relację z klientem i rozwoju zachodzących w niej zmian umożliwia terapeucie pracę na relacji, co zwiększa skuteczność psychoterapii. Autor zwraca też uwagę na możliwe zakłócenia procesu terapii spowodowane naruszeniem poufności lub granic relacji terapeutycznej.
WPROWADZENIE DO TEORII I PRAKTYKI PSYCHOTERAPII
Bruce E. WAMPOLD
Jeden z czołowych współczesnych badaczy i krytyków psychoterapii obszernie prezentuje historię psychoterapii, jej teoretyczne podstawy i założenia. Przedstawia psychoterapię jako wyjątkową formę leczniczej praktyki i przygląda się temu, w jaki sposób rozwinęła się jako stosowana psychologia naukowa, jak ewoluowały badania nad nią i jak jej klienci stawali się coraz bardziej różnorodni. Co najważniejsze, dr Wampold uczy czytelnika, jak lepiej rozumieć wyniki badań nad psychoterapią i co to oznacza, że psychoterapia jest „skuteczna”.
W psychoterapii reprezentacją rzeczywistości, która stanowi dla terapeuty przewodnik, jest teoria. Teoria określa ramy działania terapeutycznego: wskazuje, jakie zadać pytania, czym się zająć, jak zareagować na werbalne i niewerbalne zachowanie klienta, kiedy i jak interweniować i jak oceniać postęp. Autor pokazuje, jak odnosić założenia teoretyczne do praktyki terapii i jak łączyć teorię z indywidualną perspektywą psychoterapeuty pracującego z konkretnym pacjentem. I, jak jasno ukaże ta książka, nie ma jednego „najlepszego” podejścia terapeutycznego; istnieje wiele teorii, z których można i należy wybierać.
PSYCHOTERAPIA TO NIE TO, CO MYŚLISZ
Jak wnieść psychoterapeutyczne zaangażowanie do chwili życia
James F.T. BUGENTAL
Książka jest oparta na półwieczu doświadczenia zawodowego Jamesa Bugentala w nauczaniu, konsultacjach i superwizji psychoterapeutów w Stanach Zjednoczonych Ameryki i za granicą. Jest odzwierciedleniem dekad obserwacji podstawowych ludzkich uwarunkowań; wnosi znaczący, w pełni aktualny wkład do literatury, oferując istotną perspektywę dla każdego współcześnie praktykującego terapeuty.
Dr Bugental utrzymuje, że to właśnie życie klienta, doświadczanie w danej chwili, kształtuje zarówno zasadniczy, jak i rzeczywisty proces psychoterapii. Skupienie uwagi na tym wymiarze jest zatem skuteczniejsze niż poszukiwanie informacji, które tak często wysysa energię z partnerów w terapii.
Jak klient czuje się w gabinecie? Jak klient wykorzystuje swoje osobiste zasoby, by osiągnąć cele, ze względu na które on lub ona rozpoczęli terapię? Co utrudnia pracę? Jak klient korzysta z terapeuty jako zasobu? Niniejsze pytania – zbyt często zaniedbywane w tradycyjnej terapii – trafiają w sedno doświadczenia klienta tu i teraz.
Doświadczonym praktykom i zaawansowanym studentom książka ta ukazuje siłę psychoterapii i obiecuje, że podejście nastawione na doświadczanie doprowadzi do terapeutycznego zaangażowania.
Nasze Wydawnictwo powstało w 1985 roku. Utworzenie i prowadzenie oficyny wydawniczej jest ściśle związane z wieloletnimi doświadczeniami pracowników Instytutu Psychologii Zdrowia PTP w innowacyjnym stosowaniu wiedzy i metod psychologicznych w rozwiązywaniu problemów osobistych i zdrowotnych oraz z pragnieniem propagowania najnowszych osiągnięć psychologii oraz psychoterapii polskiej i światowej.
Od ćwierć wieku wydajemy publikacje pomagające w lepszym zrozumieniu różnorodnych problemów osobistych, z którymi zmagają się ludzie oraz wskazujące różne metody i strategie użyteczne w poszukiwaniu rozwiązań tych problemów.
Większość naszych publikacji (książki i multimedialne pakiety edukacyjne) prezentuje treści, które poruszają następujące zagadnienia:
- Współczesna psychoterapia i pomoc psychologiczna – teorie i praktyka
- Problemy osobiste, zaburzenia emocjonalne i zaburzenia osobowości
- Uzależnienia – teoria i praktyka terapeutyczna
- Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, interwencje kryzysowe i pomoc osobom krzywdzonym
- Rozwój osobisty, zdrowie psychiczne i konstruktywne formy współżycia
Ponieważ Instytut od ćwierć wieku prowadzi działalność szkoleniową dla ludzi pomagających innym ludziom, jakość i dobór tematyczny naszych publikacji jest weryfikowany przez uważnie rejestrowane opinie tysięcy naszych absolwentów. Staramy się wydawać takie książki, których lektura pomaga w praktyce pomagania ludziom oraz w sztuce ich rozumienia.
Działalność Wydawnictwa Zielone drzewo nie jest dofinansowana ze środków publicznych i opiera się w całości na przychodach ze sprzedaży naszych publikacji
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach: zapisz się do naszego newslettera.
Książki wydawane przez Wydawnictwo dostępne są w naszej Księgarni.