Portal psychologiczny: Instytut Psychologii Zdrowia

Ludzie cierpiący na depresję grzęzną w złych myślach i nie są w stanie skierować uwagi na coś innego

Wszyscy mamy górki i dołki – kłótnia z przyjacielem, rozwód, utrata rodzica. Większość z nas radzi sobie z tym. Jedynie niektórzy zapadają na depresję kliniczną. Nowe badanie, z którego raport zostanie opublikowany w nadchodzącym wydaniu „Psychological Science”, pisma Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego sugeruje, że zachorowanie na depresję może częściowo wynikać z tego, że ludzie grzęzną w złych myślach, ponieważ nie są w stanie skierować swojej uwagi na coś innego.

Ludzie, którzy nie są w stanie podźwignąć się z negatywnych zdarzeń wydają się ciągle rozmyślać o swoich kłopotach. „Grzęzną w schemacie myślowym polegającym na ciągłym odtwarzaniu tego, co im się stało” – powiedziała Jutta Joormann z Uniwersytetu w Miami. Napisała artykuł wraz z Sarą Levens oraz Ian H. Gotlibem z Stanford University. „Nawet jeśli myślą, że to nie przynosi im korzyści i że powinni zarzucić ten nawyk i zająć się swoim życiem – nie są w stanie go zarzucić” – powiedziała. Postawiła wraz z współpracownikami hipotezę, że ludzie cierpiący na depresję mogą mieć problem z pamięcią roboczą. Pamięć robocza nie polega jedynie na sporządzanej liście zakupowej albo wykonywaniu mnożenia w pamięci; polega również na myślach znajdujących się w świadomej części umysłu. Tak więc, zdaniem Joormann, ludzie którzy grzęzną w złych myślach mogą mieć kłopoty ze zwróceniem swoich myśli na nowe tematy.

Joormann i jej współpracownicy zaprosili do badania 26 ludzi cierpiących na depresję oraz 27 ludzi, którzy nigdy nie mieli depresji. Każda z osób siadała przez komputerem i widziała 3 słowa, kolejno po jednym, przez 1 sekundę. Następnie osoby badane były proszone o przywołanie słów w kolejności prezentowania albo w odwrotnej kolejności. Komputer pokazywał jedno z trzech słów i osoby badane miały odpowiedzieć najszybciej jak możliwe, czy słowo było pierwsze, drugie, czy trzecie w liście. Im szybciej poprawnie odpowiadano na pytania, tym lepszy był wynik elastycznego myślenia.

Ludzie z depresją mieli problemy z odwróceniem kolejności wyrazów w głowach; jeśli byli proszeni o pamiętanie słów w odwrotnej kolejności, dłużej zajmowało im podanie właściwej odpowiedzi. Było to dla nich szczególnie trudne, jeśli 3 słowa miały negatywne znaczenie, jak „śmierć”, czy „smutek”.

„Kolejność słów grzęźnie w pamięci roboczej, w szczególności jeśli słowa są negatywne” – powiedziała Joormann. Wykazano również, że ludzie którym to zadanie sprawia trudność, z większym prawdopodobieństwem ruminują na temat swoich problemów. Joormann ma nadzieję, że wyniki te pomogą ludziom cierpiącym na depresję poprzez trening odwracania uwagi od negatywnych myśli.

ScienceDaily, 3 czerwca 2011

logo-z-napisem-białe