Portal psychologiczny: Instytut Psychologii Zdrowia

Małżeństwo może pomóc przetrwać raka

Według wyników nowego badania fakt posiadania męża lub żony zwiększa prawdopodobieństwo przetrwania nowotworu. Wyniki pokazały, że spośród ludzi chorujących na raka, żonaci oraz zamężne byli o 20% mniej zagrożeni śmiercią w ciągu trzyletniego okresu w porównaniu z singlami, bez względu na etap zaawansowania nowotworu.

Co więcej, żonaci oraz zamężne są o 17% mniej zagrożone rakiem złośliwym – wskazuje to, że rak w ich przypadku zostaje wykryty we wcześniejszym etapie – i z większym prawdopodobieństwem otrzymują właściwie leczenie.

Możliwe, że wyjaśnieniem tej zależności jest to, że małżeństwo zapewnia większe wsparcie społeczne – mają z kim dzielić się ciężarem otrzymanej diagnozy, co obniża depresję i niepokój; możliwe jest także, iż druga osoba pilnuje, aby chodzili na wizyty do lekarzy i poddawali się leczeniu.

Zdaniem badaczy, wyniki nie są potwierdzeniem korzyści płynących z małżeństwa, ale sugerują, że większe wsparcie społeczne dla nieżonatych i niezamężnych chorujących na raka może korzystnie wpłynąć na ich zdrowie.

„Jeśli masz jakąś bliską osobę, albo znajomego, który choruje na raka, możesz walnie przyczynić się do jego wyzdrowienia chodząc z nią do lekarzy i pomagając zrozumieć im diagnozę” – powiedział badacz dr Paul Nguyen, onkolog w Dana Farber Cancer Institute.

Jednakże, badania dotyczące tego, czy wsparcie społeczne poprawia rokowania dla osoby chorej na raka nie dają pełnego zrozumienia tego zjawiska. Zdaniem onkologa dr Ayala Aizer, potrzeba więcej badań, aby zrozumieć jakiego rodzaju wsparcie jest najskuteczniejsze, czy lepsze jest doradztwo grupowe czy indywidualne.

Korzyści z małżeństwa

Badacze analizowali dane pochodzące od 734,800 osób ze Stanów Zjednoczonych, którym została postawiono diagnoza raka w latach 2004-2008. Uczestnicy badania mieli jeden z 10 rodzajów raka: płuc, jelita grubego, piersi, trzustki, prostaty, wątroby/dróg żółciowych, chłoniaka nieziarniczego, głowy i szyi, jajników oraz przełyku.

Po wzięciu pod uwagę czynników wpływających na czas życia pacjenta, takie jak wiek, dochód na głowę w rodzinie oraz etap raka, badacze wykazali, że ludzie żonaci byli od 12 do 33% mniej zagrożeni śmiercią wskutek raka niż nieżonaci. Najwyższy odsetek przeżyć u chorych na raka głowy i szyi, a także chłoniaka nieziarniczego.

Co ciekawe, korzyść wynikająca z małżeństwa była większa dla mężczyzn niż dla kobiet. Potrzeba więcej badań, aby zrozumieć przyczyny tego stanu rzeczy. Zdaniem badaczy, jest możliwe, że niezamężne kobiety otrzymują większe wsparcie od przyjaciół oraz krewnych niż nieżonaci mężczyźni. Badanie przeprowadzone w Norwegii w 2011 roku pokazało, że chorujący na raka nieżonaci mężczyźni umrą z większym prawdopodobieństwem niż żonaci, i różnica między tymi dwoma grupami zwiększa się z czasem.

Porównywalnie z chemioterapią?

Dla około połowy badanych przypadków raka (prostaty, piersi, jelita grubego, przełyku, głowy/szyi) większe prawdopodobieństwo przeżycia wiążące się z małżeństwem było większe niż wiążące się z chemioterapią w poprzednich badaniach, co badaczy bardzo zaskoczyło.

Choć terapie wsparcia społecznego również swoje kosztują, „na dłuższą metę mogą być oszczędnością pieniędzy” – powiedział Aizer, ponieważ rak jest wykryty wcześniej, na etapie umożliwiającym jeszcze wyleczenie.

Jednakże, dr Stephanie Bernik, szefowa wydziału onkologii chirurgicznej w Lenox Hill Hospital w Nowym Jorku, powiedziała, że mogą występować różnice między żonatymi a nieżonatymi (poza wsparciem społecznym), co mogłoby tłumaczyć niektóre z wniosków badania. Przykładowo, w badaniu nie brano pod uwagę, czy uczestnicy palili, pili alkohol, lub regularnie ćwiczyli – a są to czynniki mające wpływ na przeżycie.

„Istnieje związek [między małżeństwem a przeżyciem nowotworu], ale niekoniecznie wynika z samego małżeństwa, lecz rzeczom małżeństwu towarzyszącym” – powiedziała Bernik. Nieżonaci ludzie mogą być bardziej skłonni do prowadzenia niezdrowego stylu życia, co może przyczynić się do większego ryzyka śmiertelności.

Zdaniem Bernik, powinny na bieżąco śledzić losy chorujących na raka (nie zaś analizować zebrany w przeszłości zbiór danych), aby zrozumieć, dlaczego małżeństwo wiąże się z większą szansą przeżycia.

Raport z badania opublikowano 23 września w piśmie „Journal of Clinical Oncology”.

Rachel Rettner, 23 września 2013

logo-z-napisem-białe