Portal psychologiczny: Instytut Psychologii Zdrowia

Dlaczego lubimy słuchać smutnej muzyki?

Według wyników nowego badania przeprowadzonego przez japońskich badaczy i opublikowanego w wolnodostępnym piśmie „Frontiers in Psychology”, smutna muzyka może wywoływać pozytywne emocje. Zdaniem Ai Kawakamiego i jego współpracowników z Uniwersytetu Tokijskiego, wyniki pomagają wytłumaczyć, dlaczego ludzie lubią słuchać smutnej muzyki.

Kawakami i jego współpracownicy prosili 44 ochotników, wliczając w to muzyków i niespecjalistów, aby wysłuchali dwóch utworów smutnych i jednego utworu wesołego. Każdy z uczestników korzystał z zestawu klawiszy, aby ocenić muzykę i własny stan emocjonalny.

Smutnymi utworami było „Rozstanie” f-moll Glinki oraz etiuda g-moll „Sur Mer” Blumenfelda. Utworem wesołym było „Allegro de concierto” g-dur Granadosa. Aby kontrolować „wesoły” wpływ gamy durowej, zagrano również utwory gamy molowej w gamie durowej i odwrotnie.

Badacze wyjaśnili, że smutna muzyka wywoływała sprzeczne emocje, ponieważ uczestnicy badania mieli skłonność do tego, aby oceniać muzykę smutną jako bardziej dramatyczną i mniej beztroską niż oni sami, gdy jej słuchali.

„Ogólnie, smutna muzyka wywołuje u słuchaczy smutek, a smutek jest postrzegany jako nieprzyjemne uczucie. Gdyby smutna muzyka rzeczywiście wywoływała nieprzyjemne emocje, wówczas nie słuchalibyśmy jej” - napisali badacze w artykule.

„Muzyka, która jest uznawana za smutną, w rzeczywistości wywołuje u nas emocje romantyczne, a także smutne emocje. Ludzie, niezależnie od swojego wykształcenia muzycznego, doświadczają tej ambiwalencji, gdy słuchają smutnej muzyki” - dodali badacze.

Ponadto, w odróżnieniu od smutku w codziennym życiu, smutek doświadczany poprzez sztukę wydaje się być przyjemny, przypuszczalnie dlatego, iż ten ostatni niczym nie grozi naszemu bezpieczeństwu. Autorzy skonkludowali, iż może to pomóc ludziom w radzeniu sobie z negatywnymi emocjami w życiu codziennym.

„Emocje doświadczane poprzez muzykę nie zagrażają nam bezpośrednio, w odróżnieniu od emocji doświadczanych w życiu codziennym. Zatem, możemy cieszyć się takim nieprzyjemnym uczuciem, jak smutek. Jeśli cierpimy wskutek nieprzyjemnych emocji pojawiających się w życiu codziennym, smutna muzyka pomaga nam je łagodzić” - napisali autorzy.

11 lipca 2013

logo-z-napisem-białe