Portal psychologiczny: Instytut Psychologii Zdrowia

Strach może zostać wymazany z mózgu

Nowoutworzone wspomnienia emocjonalne mogą zostać wymazane z ludzkiego mózgu. Wykazał to zespół naukowców z Uniwersytetu w Uppsali, w badaniu, które zostało opublikowane w piśmie „Science”. Wyniki mogą być przełomem w badaniu wspomnień i strachu.

Thomas Ågren, doktorant na wydziale psychologii, wykazał, że możliwe jest, aby wymazać nowopowstałe wspomnienia emocjonalne z ludzkiego mózgu.

Kiedy człowiek uczy się czegoś, konsoliduje się pamięć długotrwała w procesie, który jest oparty na tworzeniu się białek. Kiedy sobie coś przypominamy, wspomnienie jest niestałe; później jest konsolidowane na nowo przez inny proces. Innymi słowy, nie pamiętamy tego, co zaszło, lecz pamiętamy to, co ostatnio myśleliśmy, że zaszło. Poprzez zakłócenie procesu rekonsolidacji następującego po procesie zapamiętywania, możemy wpływać na treść wspomnień.

W badaniu naukowcy pokazywali uczestnikom neutralny obrazek i jednocześnie razili ich prądem. W ten sposób wiązano uczucie strachu z obrazkiem, co oznaczało, iż utworzyło się wspomnienie strachu. W celu aktywacji tego wspomnienia, pokazywano obrazek bez jednoczesnego rażenia prądem. W jednej w grup eksperymentalnych, zakłócano proces rekonsolidacji poprzez powtórne prezentowanie obrazka. W grupie kontrolnej, proces rekonsolidacji nie był zakłócany przed ponownym pokazaniem obrazka.

W grupie eksperymentalnej nie umożliwiano rekonsolidacji wspomnienia strachu. Uprzednio związany z obrazkiem strach zanikał. Innymi słowy, poprzez zakłócenie procesu rekonsolidacyjnego, pamięć stawała się neutralna, przez co nie wywoływała już strachu. Jednocześnie, dzięki skanerowi fMRI, naukowcy wykazali, że ślady wspomnień zanikały również z obszarów mózgu, w których zazwyczaj zapisane są wspomnienia strachu – z ciała migdałowatego w płacie skroniowym.

„Wyniki mogą być przełomem w badaniu pamięci i strachu. Być może uda się opracować skuteczniejsze sposoby leczenia milionów ludzi, cierpiących z powodu fobii, zespołu stresu pourazowego, ataków paniki itd.” – powiedział Thomas Ågren.

„Science Daily”, 20 września 2012

logo-z-napisem-białe