Portal psychologiczny: Instytut Psychologii Zdrowia

Dawanie czyni dzieci szczęśliwymi

Z nowego badania przeprowadzonego przez psychologów z University of British Columbia, że rzeczywiście bardziej szlachetne jest dawanie niż branie. Dawanie może czynić człowieka szczęśliwszym – nawet jeśli mowa o dziecku we wczesnym dzieciństwie.

Badanie, opublikowane w „PLoS One”, internetowym piśmie Public Library of Science, wykazuje, że dzieci w wieku poniżej 2 lat są szczęśliwsze dając cukierki, niż te dzieci, które je otrzymują. Co więcej, dzieci są szczęśliwsze, gdy oddają swoje własne cukierki, niż gdy dają innym dzieciom identyczne cukierki, które nie należą do nich.

Wyniki te współbrzmią z niedawnymi badaniami pokazującymi, że dorośli czują się dobrze, gdy pomagają innym; mogą również tłumaczyć prospołeczne zachowania ludzi, podejmowane nawet pomimo ponoszenia kosztów osobistych. Omawiane badanie jest pierwszym, które pokazuje, że dawanie innym czyni małe dzieci szczęśliwymi.

„Ludzie mają skłonność do zakładania, że małe dzieci są w sposób naturalny samolubne” – powiedziała dr Lara Aknin, współautorka badania obok współpracowników z UBC, profesorów Kiley Hamlin oraz Elizabeth Hamlin. „Wyniki pokazują, że dzieci są szczęśliwsze, gdy dają, niż biorą”.

W badaniu każde dziecko otrzymywało cukierki. Po paru minutach, dzieci były proszone, aby podarować jednego cukierka lalce. Ponadto, eksperymentator dawał dodatkowego cukierka oraz prosił dziecko o danie go lalce. Reakcje dzieci były nagrywane na wideo i później oceniane na 7-punktowej skali ze względu na wyrażany poziom szczęścia.

Kiedy dzieci dzieliły się swoim własnym cukierkiem z lalką, wyrażały większe szczęście niż dzieląc się cukierkiem otrzymanym przez badacza. Ta różnica podkreśla rolę osobistego poświęcenia i zamiast mieć ją za awersyjną, pokazuje, że dzieci uznają takie zachowanie za emocjonalnie wynagradzające.

„Co jest najciekawsze w tych wynikach, to to, że dzieci są najszczęśliwsze oddając swoje własne cukierki” – powiedziała Aknin, główna autorka badania. „Oddawanie swoich własnych, cennych zasobów, aby korzystać mogli z nich inni, czyni ich szczęśliwszymi, niż oddanie innego cukierka”.

Wyniki te rzucają światło na zagadkę, która od długiego czasu nie znajduje rozwiązania: Dlaczego ludzie pomagają innym, nawet tym, których spotkali przed momentem? Częścią odpowiedzi jest, jak się wydaje, to, że dawanie jest przyczyną dobrego samopoczucia. Fakt, że małe dzieci odczuwają radość z dawania pokazuje, że czerpanie radości z pomagania innym jest głęboko wpisane w ludzką naturę.

„Science Daily”, 19 czerwca 2012

logo-z-napisem-białe