Portal psychologiczny: Instytut Psychologii Zdrowia

Szczęście nie chodzi w dżinsach

Rankiem możesz się ubierać nie zastanawiając się zbyt długo nad tą czynnością, ale twój dobór ubrań może być silnie uzależniony od twojego nastroju. Jak pokazało niedawne badanie z Uniwersytetu w Hertfordshire, posiadany niemal przez wszystkich element codziennego ubioru – spodnie dżinsowe – ludzie noszą będąc w złym nastroju.

Badanie przeprowadzone przez profesor Karen Pine, współautorkę Flex: Do Something Different, wykazało, że to, co kobieta zakłada na siebie, w dużej mierze zależy od jej emocjonalnego stanu. Sto kobiet było pytanych, co noszą, kiedy mają zły humor i połowa odpowiedziała, że dżinsy. Jedynie 1/3 odpowiedziała, że nosi dżinsy, kiedy jest szczęśliwa. Niezadowolona kobieta również częściej nosi luźną bluzkę [ang. baggy top]; 57% kobiet powiedziało, że zakłada baggy top, kiedy jest w złym nastroju; jednak tylko 2% zakłada taką będąc w dobrym nastroju. Kobiety również 10-krotnie chętniej zakładają ulubioną sukienkę w dobrym nastroju (62%), niż w złym nastroju (6%).

Według psychologów silny związek między sposobem ubierania się a stanem emocjonalnym wskazuje, że powinniśmy zakładać ubrania, które wiążemy z dobrym nastrojem, nawet będąc w złym.

Profesor Pine powiedziała: „Wyniki pokazują, że ubiór nie tylko oddziaływuje na innych, ale odzwierciedla stan noszącego i nań wpływa. Wiele zbadanych kobiet czuło, że mogło zmienić swój nastrój zmieniając swój strój. To pokazuje psychologiczną moc ubrań i tego, jak odpowiednie wybory mogą wpłynąć na nastrój”.

Również akcesoria zaznaczają swój wpływ. Badanie wykazało, że:

 

  • 2-krotnie więcej kobiet powiedziało, że założyłoby kapelusz będąc w dobrym nastroju niż w złym;

  • 5-krotnie więcej kobiet powiedziało, że założyłoby ulubione buty będąc w dobrym nastroju (31%) niż w złym (6%).

 

Badanie pokazało, że „szczęśliwe” ubrania – czyli te, dzięki którym kobiety czuły się dobrze – były dobrze skrojone, podkreślające figurę i uszyte z jasnych i pięknych tkanin. Profesor Pine zauważyła, że są to cechy, którym brak dżinsom: „Dżinsy nie wyglądają dobrze na każdym. Często są źle uszyte i nie pasują. Dżinsy świadczą o tym, że osoba, które je nosi, nie dba o swój wygląd. Ludzie, którzy cierpią na depresję często przestają troszczyć się o to, jak wyglądają i nie chcą się wyróżniać, tak więc korelacja depresji i noszenia dżinsów jest zrozumiała. Co ważne, badanie pokazuje, że ubiorem możemy wzmóc swoje poczucie szczęścia, jednak może to oznaczać odstawienie dżinsów”.

„Science Daily”, 8 marca 2012

logo-z-napisem-białe