Portal psychologiczny: Instytut Psychologii Zdrowia

Dlaczego młodzi się nie żenią? Boją się rozwodu

Kiedy odsetek dorosłych Amerykanów będących w związku małżeńskim jest najniższy w dziejach Stanów Zjednoczonych, nowe badanie demograficzne przeprowadzone na Cornell University oraz Univeristy of Central Oklahoma rzuca nieco światła na to, dlaczego młodzi nie chcą się żenić – boją się rozwodu.

Pośród mieszkających razem par, ponad 2/3 respondentów przyznało, że boi się społecznych, prawnych, emocjonalnych i finansowych konsekwencji możliwego rozwodu.

Badanie, przeprowadzone przez Sharon Sassler z Cornell oraz doktoranta Dela Kusi-Appouh, zostało opublikowane w piśmie „Family Relations” w grudniu 2011 roku i nosi tytuł The Specter of Divorce: Views from Working and Middle Class Cohabitors.

Około 67% respondentów przyznało się do obaw o rozwód. Pomimo tego strachu, osoby badane należące do klasy średniej, w porównaniu z osobami z klasy robotniczej, wyrażały się pochlebniej o łączeniu się węzłem małżeńskim i oceniały wspólne zamieszkiwanie jako naturalny krok w kierunku małżeństwa. W szczególności kobiety osiągające niskie dochody wyrażały nieproporcjonalnie dużo wątpliwości o „pułapce” małżeństwa, obawiając się, że trudno jest je zakończyć, jeśli przybierze zły obrót, albo że nałoży ono dodatkowe obowiązki nie dając przy tym żadnych korzyści.

Badanie wykazało również, że pary mieszkające razem, należące do klasy robotniczej, częściej postrzegały małżeństwo tylko jako „świstek papieru”. Dwukrotnie częściej przyznawali, że obawiają się utknięcia w małżeństwie bez możliwości wyjścia, jeżeli korzystali z zarobków partnera w codziennym życiu.

Autorzy mają nadzieję, że wyniki pomogą doradcom małżeńskim w uśmierzaniu powszechnych obaw dotyczących małżeństwa i zwrócą uwagę na specyficzne potrzeby ludzi z różnych klas socjoekonomicznych.

„Science Daily”, 6 stycznia 2012

logo-z-napisem-białe