Portal psychologiczny: Instytut Psychologii Zdrowia

Chcesz być szczęśliwszy? Bądź bardziej wdzięczny

Chcesz poczuć się szczęśliwszy i zwiększyć swoją satysfakcję z życia? Badanie przeprowadzone przez dra Stevena Toepfera z Kent State University sugeruje, że pisanie ekspresywne (spisywanie swoich emocji) może być potężnym w tej sytuacji narzędziem.

„Wszyscy próbują zrealizować amerykański sen. Jesteśmy bogatsi niż poprzednie pokolenia, konsumujemy więcej i doświadczamy więcej, ale tak wielu z nas jest nieszczęśliwych” – mówi Toepfer. „Pytanie, czy możemy coś zrobić, co uczyni nas szczęśliwszymi, dawało mi powód do rozmyślań od wielu lat”.

Szukając odpowiedzi na to pytanie, Toepfer badał na studentach sześciu różnych kierunków skutki pisania „listów wdzięczności” do ludzi, którzy pozytywnie wpłynęli na ich życie. W ciągu 6 tygodni studenci pisali jeden list co 2 tygodnie, przy czym listy musiały wyrażać rzeczy pozytywne, jak uznanie i wdzięczność, cechować się refleksyjnością oraz niebanalnością.

Po każdym liście studenci wypełniali ankiety sprawdzające ich nastrój, satysfakcję z życia oraz poczucie wdzięczności i szczęścia.

„Poczucie szczęście rosło po każdym liście, co oznacza, że im dłużej pisali, tym lepiej się czuli” – powiedział Toepfer. Zaobserwowano również zwiększenie satysfakcji z życia oraz wdzięczność. „Najpotężniejszą rzeczą w naszym życiu jest więź społeczna. Nie musi być bardzo widoczna, nie zawsze chce się być częścią społeczności, ale posiadanie jednej czy dwóch znaczących więzi daje ogromne psychologiczne i fizyczne korzyści”.

75% studentów powiedziało, że chce kontynuować pisanie listów wdzięczności nawet po zakończeniu eksperymentu.

Według Toepfera, badanie pokazało, że praktykowanie pisania ekspresywnego wiąże się z mniejszymi problemami zdrowotnymi, mniejszą depresją, wzmocnionym układem odpornościowym oraz lepszymi ocenami w szkole.

„Wszyscy chodzimy wokół z tym cudownym środkiem – wdzięcznością” – powiedział Toepfer. „Pomaga nam wyrazić radość, podziękować i poczuć satysfakcję – małym wysiłkiem. Wszyscy to mamy i możemy użyć dla podwyższenia jakości życia”.

„ScienceDaily”, 27 listopada 2008

logo-z-napisem-białe