Portal psychologiczny: Instytut Psychologii Zdrowia

Gniew w rozmowie dotyczy bardziej klimatu w małżeństwie niż trwającej kłótni

Jak sprawne są małżeństwa w rozpoznawaniu swoich wzajemnych emocji w czasie konfliktów? Ogólnie rzecz biorąc, według naukowca z Baylor University – radzą sobie z tym dobrze. Jeśli jednak twój partner jest zagniewany, może to powiedzieć więcej o klimacie panującym w małżeństwie niż te o toczącej się właśnie rozmowie.

Co więcej, „jeśli twój partner wpadł w gniew, możesz nie zauważyć faktu, że jest również smutny” – powiedział dr Keith Sanford z Baylor University. Jego praca Komunikowanie emocji u par w czasie trwania konfliktu została opublikowana online w „Journal of Family Psychology”, piśmie należącym do American Psychological Association.

„Wykazałem, że ludzie najbardziej są skłonni wyrażać gniew nie w sytuacjach, w których czują się najbardziej zagniewani, lecz wtedy, gdy oboje partnerów było zagniewanych od jakiegoś czasu” – powiedział Sanford. „Oznacza to, że jeśli w parze panuje klimat gniewu, oboje partnerów ma skłonność do wyrażania gniewu, niezależnie od tego, jak się właśnie czuje… Jest to rodzaj pułapki, z której sami nie mogą uciec”.

Sanford pokazał, że kiedy ludzie wyrażają gniew, często czują się jednocześnie smutni. Jednak o ile partner szybko i łatwo rozpozna gniew, często nie zdoła dostrzec smutku. „Kiedy rozróżnia emocje u partnera, pod gniewem ukrywa się smutek” – powiedział Sanford. Poprzednie badania wykazały, że szczery wyraz smutku w czasie konfliktu może zbliżyć do siebie partnerów i umożliwić wspólną walkę z gniewem.

„Ogólny wniosek jest taki, że w pewnych sytuacjach lepiej jest wyrazić smutek w czasie konfliktu, jednak zostanie on dostrzeżony wtedy, gdy jednocześnie opanowuje się gniew” – powiedział Sanford.

Wyniki zostały oparte na rozmowach 83 małżeństw, a także obserwacji i ocenie ich zachowania przez naukowców, którzy dostali pozwolenie sfilmowanie ich  przez lustro weneckie. Pary były proszone, by wybrać 2 obszary konfliktu i rozmawiać o nich między sobą – jeden wybrany przez męża, drugi przez żonę. Pary były również proszone o ocenę swoich emocji przed i po dyskusją.

Od par, w których obie strony posiadają „tajną” wiedzę o sobie nawzajem, oczekuje się że będą lepiej rozpoznawały swoje emocje – powiedział Sanford. Jednak jedyny przypadek, w których pary korzystały z „tajnej” wiedzy w rozpoznawaniu emocji było interpretowanie łagodnych emocji – takich jak smutek lub rozczarowanie – w konfliktach dotyczących konkretnych wydarzeń.

Chociaż kobiety wyrażały więcej łagodnych emocji, nie były lepsze w rozpoznawaniu ostrych i łagodnych emocji.

Sanford opracował darmowy interaktywny program internetowy dla par pt. „Couple Conflict Consultant”. Jest dostępny na stronie WWW.pairbuilder.com. Program daje spersonalizowaną ocenę 14 różnych sposobów rozwiązywania konfliktów oraz obszerną bazę informacji i wskazówek dla par.

„Science Daily”, 21 maja 2012

logo-z-napisem-białe