Portal psychologiczny: Instytut Psychologii Zdrowia

Kobiety optymistyczne żyją dłużej

Według amerykańskich naukowców, kobiety, które są optymistyczne rzadziej umierają i są mniej zagrożone chorobami układu krążenia.

Niedawne badanie amerykańskich uczonych powtórzyło wynik, który osiągnął tydzień wcześniej zespół holenderskich uczonych – przejawianie optymizmu obniża ryzyko zachorowania na serce.

W omawianym badaniu, opublikowanym w piśmie „Circulation”, zbadano 100 tysięcy kobiet i wykazano, że pesymistki mają wyższe ciśnienie i cholesterol. Nawet po wzięciu poprawki na te czynniki ryzyka, sama postawa podwyższa ryzyko.

Kobiety optymistyczne są o 9% mniej zagrożone zachorowaniem na serce i 14% mniej zagrożone śmiercią z dowolnej przyczyny na przestrzeni 8 lat.

W porównaniu, cyniczne kobiety, które kryją nieprzyjazne myśli o innych, albo które nie odczuwały zaufania do innych, były o 16% bardziej zagrożone śmiercią w 8-letnim okresie badania. Jedną z możliwości jest to, że optymiści lepiej sobie radzą z przeciwnościami losu i generalnie bardziej o siebie potrafią zadbać, gdy wpadną w kłopoty. W badaniu optymistyczne kobiety ćwiczyły więcej i były szczuplejsze niż ich pesymistyczne koleżanki. Prowadzący badanie dr Hilary Tindle, profesor medycyny na Uniwersytecie w Pittsburgh, powiedział: „Lwia większość badań wskazuje, że długotrwały, wysoki negatywizm jest groźny dla zdrowia”. Rzeczniczka organizacji British Heart Foundation powiedziała: „Wiemy, że negatywne emocje mogą wyzwolić pewne związki chemiczne w ciele, które mogą podwyższyć ryzyko chorób serca, ale nie jest całkowicie zrozumiane, jak się to dzieje i dlaczego. Pesywmistyczna lub nieprzyjazna postawa wiąże się z zachowaniami zdrowotnymi takimi jak palenie lub niezdrowa dieta, które również wpływają na zdrowie. Dobrą wiadomością dla kobiet jest to, że niezależnie od przekonań, podejmowanie dobrych dla zdrowia decyzji, takich jak np. zarzucenie palenia lub zdrowa dieta, będą miały znacznie większy wpływ na zdrowie niż wspomniane przekonania. Należy przeprowadzić więcej badań, aby zbadać jak i dlaczego psychologiczna postawa wpływa na zdrowie”.

logo-z-napisem-białe