Portal psychologiczny: Instytut Psychologii Zdrowia

Nowe dowody na to, że ciemna czekolada pomaga rozładować stres emocjonalny

Lecznicze działanie czekolady polegające na rozładowaniu stresu emocjonalnego zostało naukowo potwierdzone przez próbę kliniczną, z której raport został opublikowany online w „Journal of Proteome Research”. Według tego badania, spożywanie około 40 gramów czekolady dziennie przez 2 tygodnie obniżało poziom hormonów stresowych u ludzi, którzy czuli się bardzo zestresowani. Ulubiony smakołyk wielu osób również częściowo naprawiał biochemiczną nierównowagę wynikłą ze stresu.

Sunil Kochhar i jego współpracownicy mówią, że istnieje coraz więcej dowodów na to, że antyoksydanty i inne korzystne substancje zawarte w ciemnej czekoladzie redukują czynniki ryzyka związane z chorobami serca i innymi zagrożeniami. Badania sugerują również, że czekolada rozładowuje stres emocjonalny. Jednakże, jak dotąd nie wiadomo było w jaki sposób to się dokładnie dzieje i dlaczego tak jest.

W badaniu naukowcy stwierdzili spadek hormonów stresowych i innych związanych ze stresem zmian biochemicznych u ochotników, którzy oceniali się na wysoce zestresowanych i spożywali ciemną czekoladę przez 2 tygodnie. „Badanie dało silne dowody na to, że dzienne spożycie 40 gramów czekolady na przestrzeni dwóch tygodni jest wystarczającym sposobem na to, aby zmodyfikować metabolizm u zdrowych ludzi” – komentują naukowcy.

„Science Daily”, 11 listopada 2009

logo-z-napisem-białe