Portal psychologiczny: Instytut Psychologii Zdrowia

Ciemna czekolada może chronić przed chorobami serca u szczególnie zagrożonych osób

Według badania opublikowanego w „British Medical Journal”, dzienne spożycie ciemnej czekolady obniża ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, takich jak zawał serca lub wylew, u osób z syndromem metabolicznym (zespołem czynników zwiększających ryzyko wystąpienia chorób serca i cukrzycy).

Choroby układu krążenia to główna przyczyna śmierci na całym świecie. Ciemna czekolada (zawierająca co najmniej 60% proszku kakaowego) jest bogata we flawonoidy, która ochraniają serce; zostało to jednak zbadane jedynie w krótkoterminowych badaniach.

Zespół badaczy z Melbourne w Australii opracował model matematyczny pozwalający przewidzieć długoterminowe skutki zdrowotne i efektywność kosztową codziennego spożywania ciemnej czekolady u 2013 ludzi silnie zagrożonych chorobą serca.

Wszyscy uczestnicy mieli wysokie ciśnienie i spełniali kryteria zespołu metabolicznego, lecz nie chorowali na żadną chorobę serca lub cukrzycę i nie byli leczeni na wysokie ciśnienie.

Badacze pokazali, że przy całkowitym, 100% przestrzeganiu zaleceń (najlepszy możliwy scenariusz), , codzienne spożywanie ciemnej czekolady może potencjalnie zapobiec 70 nie zagrażającym życiu i 15 zagrażającym życiu zaburzeniom układu krążenia na 10 tysięcy leczonych ludzi na przestrzeni 10 lat.

Nawet przy 80% przestrzeganiu zaleceń, ilość nie zagrażających życiu zdarzeń została zredukowana do 55 a zagrażającym życiu do 10 na 10 tysięcy osób leczonych na przestrzeni 10 lat i nadal może być uważana za efektywną profilaktykę.

Według naukowców, model ten pokazuje również, że 40 dolarów australijskich (ok. 25 funtów; 31 euro; 42 dolary amerykańskie) wydanych rocznie na ciemną czekoladę może być tanim sposobem na zachowywanie zdrowia, oraz że powinno się tę wiedzę upubliczniać poprzez kampanie informacyjne w społeczeństwach szczególnie zagrożonych tymi chorobami.

Autorzy podkreślają, że jedynie nie kończące się śmiercią wylewy i zawały serca mogły być poddane ich analizie, i że ewentualny wpływ ciemnej czekolady na inne choroby układu krążenia, np. niewydolność serca, należy jeszcze zbadać. Ważne jest to, że ochronne działanie ma tylko ciemna czekolada zawierająca co najmniej 60-70% proszku kakaowego, nie zaś mleko lub biała czekolada, najprawdopodobniej z powodu wyższego poziomu flawonoidów.

Naukowcy konkludują, że wysokie ciśnienie oraz efekt obniżania cholesterolu przez ciemną czekoladę może być „efektywną i tanią strategią dla ludzi z zespołem metabolicznym (i nie chorujących na cukrzycę)”.

„Science Daily”, 31 maja 2012

logo-z-napisem-białe