Portal psychologiczny: Instytut Psychologii Zdrowia

Pierwsza mózgowa mapa miłości i pożądania

Dzięki nowoczesnej nauce wiemy, że miłości ma swoje miejsce w mózgu, a nie w sercu. Lecz gdzie dokładnie w mózgu? I czy jest to to samo miejsce, co w przypadku pociągu seksualnego? Niedawne międzynarodowe badanie, opublikowane w piśmie „Journal of Sexual Medicine”, jest pierwszym, które wykreśla dokładną mapę tych powiązanych ze sobą zjawisk.

„Nikt wcześniej nie zestawiał ich ze sobą w celu sprawdzenia wzorca aktywacji” – mówi Jim Pfaus, profesor psychologii na Concorida University, członek ośrodka badawczego neurobiologii behariowalnej i współautor badania. „Nie wiedzieliśmy, czego oczekiwać – być może będą całkowicie rozdzielne. Okazało się, że miłość i pożądanie aktywują obszary, które do pewnego stopnia pokrywają się”.

Wespół ze współpracownikami ze Stanów Zjednoczonych i Szwajcarii, Pfaus analizował dane pochodzące z 20 różnych badań, w których sprawdzano aktywność w mózgu, gdy osoby badane były zajęte oglądaniem zdjęć erotycznych  lub przedstawiających ich partnerów. Zebrawszy dane, naukowcy mogli sporządzić pełną mózgową mapę miłości i pożądania.

przecz Pierwsza mózgowa mapa miłości i pożądania pliki

Naukowcy wykazali, że w szczególności dwa obszary mózgu – wyspa oraz prążkowie – są odpowiedzialne za przejście od pociągu seksualnego do miłości. Wyspa jest to część kory mózgowej ukryta głęboko w rejonie pomiędzy płatem czołowym a płatem ciemieniowym, natomiast prążkowie znajduje się niedaleko, wewnątrz przodomózgowia.

Miłość i pociąg seksualny aktywują różne miejsca w prążkowiu. Miejsce odpowiedzialne za pociąg seksualny jest zwykle aktywowane przez rzeczy nieodmiennie przyjemne, takie jak seks albo jedzenie. Miejsce odpowiedzialne za miłość bierze udział w procesie warunkowania, w którym poszczególnym rzeczom nadaje się wartość w zależności od wynikłych nagród i przyjemności. Oznacza to, że wraz z tym, jak pociąg seksualny rozwija się w miłość, zmienia się też miejsce aktywacji z prążkowiu.

Co zaskakujące, to miejsce w prążkowiu jest związane z uzależnieniem od narkotyków. Pfaus tłumaczy, że jest ku temu dobry powód. „Miłość jest nawykiem, który powstaje od nagradzanego przyjemnością pociągu seksualnego. To samo zachodzi w mózgu, gdy ludzie uzależniają się od narkotyków”.

„Science Daily”, 20 czerwca 2012

logo-z-napisem-białe