Portal psychologiczny: Instytut Psychologii Zdrowia

Szczęście a długość życia

oldies Jak dowodzą najnowsze badania University College w Londynie starsi ludzi, którzy na co dzień są szczęśliwi i radośni maja o 35% zmniejszone prawdopodobieństwo śmierci. Autorzy podkreślają, że to większe prawdopodobieństwo niezależne jest od innych czynników, takich jak sytuacja ekonomiczna a także stan zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego.

 

 

W ramach badań prowadzonych przez zespół Andrew Steptoe’a przebadano 3800 osób w wieku 52-79 lat. Badani poproszeni zostali o to by, cztery razy w ciągu dnia zanotowali swoje samopoczucie. W przeciwieństwie do wcześniejszych badań dotyczących tego samego zagadnienia nie pytano o przeszłość ale o chwilę bieżącą.

Wyróżniono 3 grupy osób – najbardziej szczęśliwych, średnio szczęśliwych i najmniej szczęśliwych. Choć między badanymi występowały takie różnice, jak palenie, zamożność i wiek to podstawowe paramatery były zbliżone: ogólny stan zdrowia, status zawodowy, wykształcenie, pochodzenie etniczne.

Po pięciu latach od badania naukowcy stwierdzili, że z grupy osób najbardziej szczęśliwych zmarło 3,6%, z grupy średnio szczęśliwej nie żyło już 4,6% zaś spośród osób najmniej szczęśliwych odeszło 7,3% osób.

Osoby z grupy najbardziej szczęśliwej miały aż o 35% mniejsze ryzyko zgonu w porównaniu z osobami najmniej szczęśliwymi. Oszacowanie to uwzględnia takie parametry jak obecność chorób przewlekłych, aktywność fizyczną, używanie alkoholu, depresję i wiek. Naukowcy podkreślają, że badanie to wskazuje na związek pomiędzy subiektywnie odczuwanym szczęściem a szansami na przeżycie.

 

Źródło: http://medicalnewstoday.com

logo-z-napisem-białe