Portal psychologiczny: Instytut Psychologii Zdrowia

Sukces i zazdrośnicy

1004641_i_want_yours Często radości z odniesionego sukcesu towarzyszy lęk, że ci, którzy nam będą zazdrościć zechcą się na nas odegrać. Zauważono, że osoby obawiające się zawiści stają się często bardzo pomocne wobec osób, które mogą być zazdrosne o odniesiony sukces.

 

 

 

We wcześniejszych badaniach prowadzonych przez Nielsa van de Vena z holenderskiego Uniwersytetu w Tilburgu można mówić o dwóch rodzajach zazdrości – łagodnej i złośliwej. Osoby zazdrosne łagodnie czują się zmotywowane do poprawiania swoich osiągnięć tak by dorównać osobie, której zazdroszczą. Z kolei złośliwi zazdrośnicy chcą zniszczyć sukces osoby, której zazdroszczą. Badacze zastanawiali się w jaki sposób odczuwają zazdrość osoby będące jej obiektem.

Zgodnie z obserwacjami czynionymi na gruncie nauk ewolucyjnych o człowieku należałoby się spodziewać, że osoby będące potencjalną ofiarą zawiści będą zachowywać się bardziej społecznie – by osłabić siłę negatywnych zachować wobec siebie.

Przygotowany eksperyment opierał się na założeniu, że zasłużona nagroda wywołuje zwykłą, łagodną zazdrość a niezasłużona złośliwą zawiść. Osoby badane zostały poinformowane, że otrzymają nagrodę w wysokości 5 euro – część badanych dowiedziała się, że nagroda jest wynikiem dobrych osiągnięć z quizie, część natomiast, że owe 5 euro nie jest związane z jakimiś osiągnięciami. Potem osoby badane poproszone zostały o poświęcenie czasu osobie, która mogła im zazdrościć nagrody. Okazało się, że osoby, które liczyły się, że mogą być przedmiotem złośliwej – ci, którzy dostali niezasłużoną nagrodę - zawiści poświęcały więcej czasu drugiej osobie. Wygląda więc na to, że lęk przed zawiścią sprzyja zachowaniom wzmacniającym interakcje społeczne.

Źródło: Association for Psychological Science

logo-z-napisem-białe