Portal psychologiczny: Instytut Psychologii Zdrowia
Studium Symbol i Przestrzeń w Psychoterapii – nauka warsztatu

Symbol i przestrzeń w pracy
terapeutycznej – nauka warsztatu
wrzesień-grudzień 2019 (4 zjazdy sobota-niedziela)
Prowadzi Beata Chmielewska

Szkolenie przeznaczone dla psychologów, pedagogów oraz osób zajmujących się na co dzień pomaganiem. Zapraszam osoby, które chciałyby poznać metodę, poszukują rozwiązania, interesują się wykorzystaniem symbolu i przestrzeni w psychoterapii. Indywidualny program dla każdego studenta, możliwość pracy nad własnymi problemami w trakcie poznawania metody, superwizja pracy przy użyciu metod, które są tematem szkolenia.

Opis metody:

Metoda polega na ustawianiu symboli (reprezentujących osoby, pojęcia, rzeczy, wartości) w przestrzeni. Posługując się symbolami, bardzo szybko docieramy do istoty rzeczy/problemu dodatkowo możemy zobaczyć określoną sytuację/system/problem/relację w trójwymiarze, z różnych perspektyw a następnie tak zorganizować przestrzeń, żeby była dla nas optymalna. Pojęcie przestrzeni jest tutaj kluczowe – przestrzeń fizyczna, mentalna i emocjonalna – co i jak ją wypełnia i jaka energia za tym stoi. W czasie pracy zmieniamy obraz przestrzeni– każda zmiana obrazu to zmiana sposobu myślenia, spojrzenia na siebie, innych, problem z innej, czasem zupełnie nowej perspektywy. Symboliczna zmiana obrazu lub symboliczne rozwiązanie problemu uruchamia proces zmian w rzeczywistości.

Metoda może być wykorzystana w pracy nad poszukiwaniem rozwiązania dla konkretnego problemu/projektu. Pomaga podjąć decyzję, wybrać strategię, uporządkować relacje i zmienić sposób funkcjonowania, pokazując inną perspektywę odblokowuje energię twórczą. Praca z figurkami odwołuje się do dziecięcej części naszej osobowości, często kojarzy się z zabawą, jest prosta i zaskakująco głęboka.


Program:

 1. Pomaganie i relacja terapeutyczna w kontekście prezentowanej metody, o filozofii pomagania.
 2. Ćwiczenie umiejętności niezbędnych do pracy z symbolem i przestrzenią.
  Ćwiczenia doskonalące umiejętność słuchania, obserwowania, kierowania się intuicją, pokonywania własnych ograniczeń, głębokiego kontaktu ze sobą i w relacji z pacjentem. Do współpracy w tej części zaprosiłam gościa specjalnego – Bartka Kiełbowicza – malarza, nauczyciela capoeiry, pasjonata ruchu i psychologii.
 3. Nauka warsztatu.
  Opis metody, zasad, reguł, niezbędnych umiejętności, możliwości zastosowania i ograniczeń.
  konstelacje
  1. Spotkanie Ja – Pacjent
  2. Ja w roli osoby pomagającej, mój system, Pacjent, system pacjenta
  3. Ja, moja praca, moje zasoby, moje braki
  4. „Przestrzeń wokół stołu” – kopalnia wiedzy o relacjach i systemach - ćwiczenie, praca nad „przestrzenią” w systemie rodzinnym
  figurki
  1. Ustawienia sceniczne – jak wygląda moja przestrzeń, co się w niej znajduje, czego brakuje a czego jest w nadmiarze. Inwentaryzacja i pierwsza przebudowa.
  2. Ważne relacje – badanie, określanie, analiza, budowanie, rozwój (osoba, z którą mam trudną relację, relacja z partnerem, dzieckiem, szefem, zespołem), granice związku
  3. Poszukiwanie rozwiązania – rozwiązywanie konkretnego problemu w sposób symboliczny (bez konieczności nazywania problemu)
  4. Pomoc z podejmowaniu decyzji – pokazywanie nowych perspektyw które w sytuacji stresu są pomijane a mogą być decydujące przy znalezieniu rozwiązania.
  5. Praca z objawem (choroba, emocja, destrukcyjne zachowanie, wada, cecha która utrudnia życie), maski, które zakładam – zmiana sposobu funkcjonowania i nowy sposób przystosowania się do określonych, trudnych sytuacji
  6. Ustawienia pojęć (ja i życie, moje życie, choroba, śmierć, czas, teraźniejszość, przeszłość i przyszłość, pieniądze)
  7. Konstelacje rodzinne – rodzina pierwotna i obecna – relacje między wszystkimi ważnymi osobami w systemie, sposób organizacji systemu, zgodność miejsca w systemie z pełnioną rolą lub brak zgodności, pokazanie gdzie brakuje przestrzeni a gdzie jest jej niebezpiecznie dużo, czego brakuje a czego jest w nadmiarze, gdzie panuje porządek a gdzie bałagan, rodzaje dynamik działających w rodzinie, wpływ historii i ważnych wydarzeń rodzinnych na nasze życie.
  8. Ustawienia organizacyjne
  szablony
  Dochodzenie do wiedzy o mocnych i słabych stronach, umiejętność patrzenia na siebie tak, by wszystko było dostępne, odpowiadanie na pytanie – kim jestem i czego brakuje mi w danej, konkretnej sytuacji. Praca z wykorzystaniem 12 szablonów odpowiadających 12 wybranym pryncypiom, zasadniczym, życiowo ważnym tematom. Praca nad nimi ułatwia zrozumienie świata i nadaje masie możliwości strukturę - pozwalając zrozumieć świat i siebie.


Organizacja:

Szkolenie obejmuje 4 zjazdy wrzesień-grudzień 2019 (soboty 10.00-19.00 i niedziele 9.00-15.00), w sumie 70 godzin zajęć. Zajęcia prowadzone są w Warszawie.

Terminy sesji 2019 r.

7 - 8 września (sobota 10.00 – 19.00, niedziela 9.00 – 15.00)

12 - 13 października (sobota 10.00 – 19.00, niedziela 9.00 – 15.00)

9 - 10 listopada (sobota 10.00 – 19.00, niedziela 9.00 – 15.00)

30 listopada – 1 grudnia (sobota 10.00 – 19.00, niedziela 9.00 – 15.00)


Cena szkolenia

2200 zł (4 sesje x 550 zł), obejmuje zajęcia dydaktyczne i materiały szkoleniowe. Istnieje możliwość opłaty za szkolenie w 4 ratach: przedpłata - 550 zł, przed 2 sesją – 550 zł, przed 3 sesją – 550 zł, przed 4 sesją – 550 zł. Można też zapłacić za całość szkolenia z góry.


Dodatkowe informacje: 605845451 (Beata Chmielewska) lub Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .


Zgłoszenia można dokonać poprzez wysłanie wypełnionego formularza na adres  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .


zapraszamy

logo-z-napisem-białe