Czy powinnam za niego wyjść? Jeśli masz wątpliwości – nie ignoruj ich, doradza badanie psychologiczne

Wątpienie jest nieprzyjemnym stanem umysłu, ale pewność jest śmiesznym stanem umysłu

Wolter

W pierwszym naukowym badaniu mającym na celu sprawdzenie, czy wątpliwości odnośnie związku małżeńskiego prowadzą do braku poczucia szczęściai i rozwodu, psychologowie z UCLA twierdzą, że jeśli kobieta ma wątpliwości przed ślubem, to jej obawy są często znakiem ostrzegawczym.

Badanie na UCLA pokazuje, że przedślubna niepewność, w szczególności u kobiet, jest zwiastunem większego prawdopodobieństwa rozwodu i mniejszej satysfakcji małżeńskiej.

„Ludzie myślą, że wszyscy mają wątpliwości przed ślubem i nie należy się takimi wątpliwościami martwić” – powiedział Justin Lavner, doktorant psychologii na UCLA i główny autor badania. „Są one powszechne, lecz nie są łagodne. Żony, które przed ślubem miały wątpliwości, z 2,5-krotnie większym prawdopodobieństwem rozwiodą się w ciągu 4 lat po dacie zawarcia ślubu niż kobiety bez podobnych wątpliwości.

„Znasz siebie, znasz partnera i wasz związek lepiej niż ktokolwiek inny. Jeśli przez coś czujesz się nieswojo, lepiej tego nie ignoruj” – dodał. „Warto jest się nad tym zastanowić”.

Psychologowie zbadali 464 małżonków (232 pary) w ich pierwszych miesiącach małżeństwa, po czym dokonywali ankietowych pomiarów co każde 6 miesięcy w ciągu następnych 4 lat. W momencie zawierania małżeństwa średni wiek mężczyzny wynosił 27, natomiast kobiety – 25. Badanie zostało opublikowane w Internecie w piśmie „Journal of Family Psychology” należącym do American Psychological Association i wkrótce ukaże się w druku.

Pytani: „Czy odczuwałem niepewność lub wątpliwości odnośnie zawarcia małżeństwa?” w wywiadzie początkowym, 47% mężów i 38% żon odparło, że tak. Mimo, że kobiety rzadziej odczuwały wątpliwości niż mężczyźni, lepiej przewidywały problemy pojawiające się po ślubie.

19% kobiet z tych, które miały wątpliwości przed ślubem, w ciągu 4 lat rozwiodło się i 8% tych, które nie odczuwały ich. W przypadku mężczyzn, odsetki te wynosiły odpowiednio 14% i 9%.

Wątpliwości okazały się być rozstrzygającym czynnikiem, bez względu na to, jaką satysfakcję czuli małżonkowie w chwili przeprowadzenia wywiadu, czy ich rodzice byli rozwiedzeni oraz czy para mieszkała razem przed ślubem i jak trudne było ich narzeczeństwo.

U 36% par, ani mąż ani żona nie mieli wątpliwości. U tych par, 6% się rozwiodło w ciągu 4 lat. Jeżeli wątpliwości miał tylko mąż, rozwiodło się 10% par, kiedy żona – 18%. Kiedy i mąż i żona mieli wątpliwości – 20%.

„Oznacza to, że jeśli kobieta ma wątpliwości przed ślubem, nie należy tego lekceważyć. Nie powinno się zakładać, że te wątpliwości po prostu znikną, albo że miłość pokona wszelkie przeszkody. Nie ma powodów sądzić, że problemy w małżeństwie po prostu się rozwiążą. Raczej tylko pogłębią się”.

Thomas Bradbury, profesor psychologii na UCLA i współautor badania, porównał tę sytuację do znajdywania czegoś nieprzyjemnego na skórze, czego wcześniej się nie zauważało.

„Jeżeli zobaczysz coś dziwnego na skórze, czy należałoby to zignorować i iść na plażę, czy pójść do lekarza? Lepiej być mądrym i nie ignorować tego – lepiej też nie ignorować swoich wątpliwości” – powiedział Bradbury, dyrektor w Relationships Institute na UCLA. „Nawiąż rozmowę i zobacz, jak idzie. Myślisz, że wątpliwości po prostu odejdą, kiedy masz kredyt i dwójkę dzieci? Nie licz na to”.

Jednak psychologowie nie doradzają kobietom odczuwającym wątpliwości, aby zakończyły związek.

„Lepiej porozmawiać i spróbować to przepracować” – powiedział Bradbury. „I mieć nadzieję, że główne problemy zostały usunięte przed ślubem”.

Benjamin Karney, profesor psychologii na UCLA był jednym ze współautorów badania.

Badanie było finansowane przez National Institute of Mental Health (która jest częścią National Institutes of Health) i National Science Foundation, a także przez Academic Senate w UCLA.

„Science Daily”, 13 września 2012