Małżeństwo czyni szczęśliwszym

Według nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z Michigan State University, ludzie, którzy są w związku małżeńskim, są na dłuższą metę szczęśliwsi.

Ich badanie, dostępne online w „Journal of Research personalisty”, wskazuje, że choć małżeństwo nie czyni człowieka szczęśliwszym, niż był będąc singlem, jednak wraz z upływem czasu wydaje się chronić przez nieszczęściem .

„Nasze badanie sugeruje, że średnio ludzie w małżeństwie są szczęśliwsi niż byliby, gdyby go nie zawarli” – powiedział Stevie C. Y. Yap, badacz z wydziału psychologii MSU.

Yap, Ivana Anusic i Richard Lucas wzięli pod uwagę dane o tysiącach uczestników zebrane w podłużnym brytyjskim badaniu narodowym. Celem badania było sprawdzenie, czy osobowość pomaga ludziom w adaptowaniu się do przełomowych życiowych wydarzeń, np. małżeństwa.

Odpowiedź zasadniczo brzmi: nie. Cechy osobowości takie jak sumienność czy neurotyzm nie pomagają ludziom w radzeniu sobie z utratą pracy lub narodzinami dziecka.

„Wcześniejsze badania sugerowały, że osobowość jest istotna przy reagowaniu na istotne wydarzenia życiowe” – powiedział Yap. „Jednak wykazaliśmy, że nie ma jednoznacznego wpływu osobowości na to, jak ludzie reagują na ważne życiowe zdarzenia i jak się do nich adaptują”.

Generalnie rzecz biorąc, uczestnicy w podobnym wieku, którzy pozostawali w stanie wolnym, doświadczali stopniowego obniżenia poziomu szczęścia w miarę upływu lat.

Ci, którzy mieli małżonka, nie poddawali się temu trendowi. Jednak, jak zauważa Yap, małżeństwo nie przyczyniało się do podwyższenia poziomu satysfakcji, ale trzymało go na stabilnym poziomie.

„Science Daily”, 30 maja 2012