Wewnętrzny głos odgrywa rolę w samokontroli

Mówienie do siebie może być dobrym pomysłem, szczególnie jeśli chodzi o samokontrolę.

Nowe badanie z Uniwersytetu w Toronto, opublikowane w bieżącym miesiącu w „Acta Psychologia”, pokazuje, że głos wewnętrzny odgrywa istotną rolę w kontrolowaniu impulsywnych zachowań.

„Mówimy do siebie nieustannie z intencją kontrolowania samych siebie – np. żeby biec dalej, gdy jesteśmy zmęczeni, żeby przestać jeść, kiedy chcemy dokładki, albo żeby nie wybuchać gniewem, gdy prowadzimy dyskusję” – powiedziała Alexa Tullett, doktorankta i główna autorka badania. „Chcieliśmy sprawdzić, czy mówienie do siebie ‘głosem wewnętrznym’ rzeczywiście pomaga”.

Tullet i profesor psychologii Michael Inzlicht, oboje z Uniwersytetu w Toronto, przeprowadzili na uczestnikach serię testów na samokontrolę. W jednym z nich uczestnicy wykonywali test przy komputerze. Otrzymali instrukcję, aby nacisnąć guzik po pojawieniu się pewnego konkretnego symbolu na ekranie. Gdy pojawiał się symbol inny, należało powstrzymać się od naciskania. Test mierzył samokontrolę, ponieważ częściej należało nacisnąć niż powstrzymać się od tego, co czyniło naciśnięcie guzika odpowiedzią impulsywną.

Zespół wykorzystał środki blokujące „wewnętrzny głos” u uczestników w czasie testu, aby sprawdzić czy będzie to miało wpływ na jego wykonanie. W celu zablokowania „wewnętrznego głosu”, uczestnikom polecono powtarzać wciąż jedno słowo w czasie wypełniania testu. To powstrzymało ich do mówienia do siebie.

„W serii testów wykazaliśmy, że ludzie zachowują się impulsywniej, gdy nie mogą mówić do siebie w czasie robienia czegoś” – powiedział Inzlicht. „Bez możliwości wysłowienia przekazu, nie wykazali tak wysokiej samokontroli jak wtedy, gdy mogli mówić do siebie”.

„Od zawsze wiadomo było, że ludzie prowadzą ze sobą wewnętrzne dialogi, ale aż dotąd nie wiadomo było, jakim funkcjom to służy” – powiedziała Tullett. „Badanie pokazuje, że mówienie do siebie ‘wewnętrznym głosem’ pomaga w sprawowaniu samokontroli i powstrzymuje podejmowanie impulsywnych decyzji.

„Science Daily”, 22 września 2010