Ekspert od uzależnień od hazardu ostrzega przed zagrożeniami grania w Internecie, w szczególności u młodzieży

Uczestniczenie w eliminacjach do gry March Madness albo w wymyślonej lidze sportowej dla większości ludzi jest nieszkodliwą rozrywką, ale dla hazardzistów może być niebezpieczną pokusą.

„Obecnie, kiedy wiele rządów stanowych rozważa możliwość zwiększenia wpływów budżetowych poprzez legalizację hazardu internetowego, jest tym bardziej ważne, aby zwracać uwagę na grupy ludzi, które są szczególnie zagrożone uzależnieniem, zwłaszcza młodzież” – powiedziała Renee Cunningham-Williams, ekspert od uzależnień hazardowych i profesor nadzwyczajny na Washington University w St. Louis.

„Internet daje młodzieży wiele okazji do hazardu, co jest szczególnie niepokojące, gdyż obecne pokolenie jest najbardziej technologicznie zaawansowanym pokoleniem w historii”.

Cunningham-Williams mówi, że młodzi ludzie, choć nadal są w okresie ryzyka wielu zaburzeń psychicznych, muszą dodatkowo wystrzegać się uzależnienia w epoce wysokiej dostępności oraz akceptowalności społecznej hazardu.

„Opierając się na dostępnych badaniach, nie można jasno stwierdzić, czy Internet przyczynia się do uzależnień od hazardu, jednak wiadomo, że ci, którzy uprawiają hazard przez Internet – uprawiają hazard również z innych formach” – powiedziała badaczka. „Internet czyni hazard atrakcyjnym, dostępnym i przystępnym”.

Cunningham-Williams zgadza się z Narodową Radą Problemów z Hazardem, że należy przyjąć postawę redukcji szkód hazardu dla zdrowia publicznego. „Takie podejście uznaje, że silna regulacja jest potrzebna, ale niewystarczająca” – tłumaczy uczona.

„Potrzebujemy całościowej strategii prewencji i edukacji o szkodach związanych z hazardem, efektywnego leczenia i dalszych badań. Nie posiadamy obecnie jednej agencji federalnej, która podejmowałaby walkę z problemem hazardu”.

Cunningham-Williams mówi, że choć większość Amerykanów uprawiających hazard gra nie zaznając przy tym szkód, to ci, którzy ich doznają, z grup wysokiego ryzyka, ponoszą drastyczne koszty indywidualne, rodzinne i społeczne.

„Science Daily”, 16 marca 2012