Poczucie winy możliwą przyczyną depresji

Według niedawnego badania, poczucie winy odgrywa rolę w depresji.

Brytyjscy naukowcy skanowali za pomocą fMRI mózgi ludzi, którzy przechodzili depresję kliniczną oraz grupę ludzi, która nie miała depresji. Uczestnicy w obu grupach byli proszeni o wyobrażenie sobie sytuacji, w której zachowywali się nie w porządku w stosunku do swoich najlepszych przyjaciół a potem opisali uczucia towarzyszące wyobrażeniu.

Według zespołu badawczego z Uniwersytetu w Manchesterze, ludzie po depresji, w porównaniu z ludźmi w grupie kontrolnej, mieli odmienną aktywność w obszarach mózgu związanych z winą i wiedzą o akceptowalnych zachowaniach społecznych.

„Po raz pierwszy mapujemy obszary mózgu, które wchodząc ze sobą w interakcję wiążą szczegółową wiedzę o społecznie akceptowanych zachowaniach – przedni płat skroniowy – z poczuciem winy – pole Brodmanna nr 25 – u ludzi, którzy mają skłonność do depresji” – napisał w uniwersyteckiej notce prasowej główny autor, dr Roland Zahn.

U ludzi, którzy przechodzili depresję, te obszary nie łączą się tak silnie jak u ludzi, którzy nigdy nie mieli tej choroby.

„Co ciekawe, owo rozdzielenie występuje tylko wtedy, gdy ludzie ze skłonnością do depresji czują się winni, obwiniają się, ale nie kiedy czują gniew albo obwiniają kogoś innego. Może to być odbiciem braku dostępu do szczegółów, co dokładnie było niewłaściwie w ich zachowaniu i gdy czują się winni, przez co rozciągają poczucie winy na rzeczy, za które nie są odpowiedzialni i czują się winni za wszystko” – powiedział Zahn.

Badanie, opublikowane 4 czerwca w piśmie „Archives of General Psychiatry”, jest pierwszym, które daje dowody na istnienie mechanizmu, który jest potwierdzeniem teorii Zygmunta Freuda, że wina, samoobwinianie się grają istotną rolę w depresji.

Wyniki te mogą tłumaczyć, dlaczego niektórzy ludzie reagują na depresję odczuwaniem stresu, a nie agresją. Według naukowców, dzięki badaniu będzie można lepiej przewidywać zagrożenie depresją.

„Health Day News”, 5 czerwca, Robert Preidt Tuesday