Świąteczne obżarstwo

1252720_cake Według doniesień Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego jedną z przyczyn nadmiernego objadania się w okresie świątecznym jest chęć odreagowania stresu, jakiego przysparzają nam męczące przedświąteczne tygodnie.

Jak wynika z badań prowadzonych przez Harris Interactive w sierpniu 2010 roku większość z badanych nie miała wystarczających chęci by radzić sobie ze stresem w zdrowy sposób. Aż 27% dzieci z nadwagą informowało, że jedzą po to by poczuć się lepiej – szczególnie w chwilach gdy są zestresowane.  Ponadto okazało się, że dzieci doskonale wyczuwały chwile gdy to ich opiekunowie byli szczególnie spięci czy zestresowani – dostrzegało to aż 91% dzieci. Co ciekawe aż 69% rodziców twierdziło, że ich stres nie ma żadnego wpływu na ich dzieci. Co istotne dzieci przejmują od rodziców sposoby radzenia sobie z napięciem. Tak więc rodzice reagujący na stres objadaniem się czy nadużywaniem alkoholu muszą liczyć się z tym, że w podobny sposób będą reagować ich dzieci w przyszłości.

Tak więc im bardziej zmęczeni, zestresowani będziemy przygotowaniami do świąt tym większe prawdopodobieństwo, że skończymy sezon świąteczny z kilkoma dodatkowymi kilogramami.