Portal psychologiczny: Instytut Psychologii Zdrowia
Czytelnia

Pedagog

Pedagog to osoba z wyższym wykształceniem pedagogicznym. Najczęściej pracuje w szkole lub poradni psychologiczno-pedagogicznej. W swojej pracy zajmuje się głównie dziećmi, pomagając im w rozwiązywaniu ich trudności związanych z nauką w szkole, a także w relacjach z rówieśnikami i dorosłymi. Pedagog może także pracować z dorosłymi - z rodzicami, pomagając im rozwiązać trudności wychowawcze, a także z nauczycielami w szkole.

Pedagog szkolny współpracuje z nauczycielami i rodzicami, wspierając ich w pracy wychowawczej. Przede wszystkim jednak pracuje z uczniami, pomagając im w rozwiązaniu problemów i konfliktów pojawiających się w szkole, zarówno tych związanych z nauką, jak również z życiem osobistym i rodzinnym. Żeby jak najskuteczniej pomagać dzieciom i otoczyć je dobrą opieką, pedagog na stałe współpracuje z ich rodzicami i nauczycielami.  Pedagog szkolny prowadzi również zajęcia wyrównawcze i korekcyjne dla dzieci, które wymagają pomocy w nauce, a także pomaga w prowadzeniu klas integracyjnych i specjalnych, a także (jeżeli posiada odpowiednie kwalifikacje) może prowadzić zajęcia z terapii pedagogicznej, logopedii czy socjoterapii. Starszym uczniom pedagog pomaga w wyborze dalszego kierunku kształcenia i wyboru zawodu. Pedagog szkolny zajmuje się także organizowaniem pomocy dzieciom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej i materialnej (organizując m.in. dofinansowanie do zakupu podręczników czy też posiłków, stypendia oraz współpracując z instytucjami udzielającymi wsparcia materialnego).

Pedagog pracujący w poradni psychologiczno – pedagogicznej zajmuje się diagnozowaniem trudności szkolnych dzieci. Gdy dziecko ma kłopoty z nauką, szkoła najprawdopodobniej wyśle je na badanie do poradni. Takie badanie przeprowadzane jest zazwyczaj zarówno przez pedagoga jak i psychologa i ma na celu znalezienie przyczyn pojawiających się trudności, a także możliwości ich rozwiązania. 



Joanna Dryk

logo-z-napisem-białe